Bacil (raper)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bacil
Základné informácie
Rodné meno Martin Ivanič
Umelecké mená Bacil
Narodenie 6. február 1981 (40 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie raper
Roky pôsob. 1996-súčasnosť
Vydavateľstvá Bottleshop records (2008-súčasnosť) (sólo)
Súvisiace
články
Drvivá Menšina, Názov Stavby, DNA, Otecko, Suvereno, Grimaso, Majk Spirit

Martin Ivanič (* 6. február 1981, Bratislava), známy najmä pod umeleckým menom Bacil, je slovenský raper a člen skupín Drvivá Menšina a Názov Stavby. V roku 2008 vydal svoj prvý sólový album Poézia Ulice a v roku 2012 spoločný album Abnormal s raperom Rakbym.[1]

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky, Drvivá Menšina a Názov Stavby (1996-2008)[upraviť | upraviť zdroj]

Okolo roku 1996 DNA, Bacil a Šegy 100 spolu vytvorili rapové trio Vandali. Ku skupine sa neskôr pridal Viktor Hazard a skupina zmenila svoj názov na Drvivá Menšina. Viktor Hazard neskôr odchádza zo skupiny. Skupina začala vystupovať na diskotékach a baroch a nahrala demo kazetu Zakázané ovocie.[2] Neskôr skupina spoznáva členov L.U.Z.Y. a v roku 1999 zakladajú spolu skupinu Názov Stavby. Skupiny začali spolu koncertovať ako Názov Stavby, objavili sa aj na pár výberovkách. V roku 2000 vydávajú prvý vinyl, v roku 2001 LúzaDrviváMenšina Demo CD a v roku 2003 album Reč naša.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Reč naša

Spolu s Drvivou Menšinou vydal dva albumy, Menej je niekedy viac v roku 2005 a V centre diania a spravili spolu 5 videoklipov.

Sólo, album s Rakbym (2008-súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roka 2008 sa na internet dostala skladba "V mojom meste" a neskôr aj informácie o pripravovanom sólo albume, ktorý mal pôvodne vyjsť ešte na jar roku 2008. Album Poézia Ulice, ktorému predchádzal singel s rovnakým názvom, nakoniec vyšiel 1. júla 2008 pod vydavateľstvom Bottleshop records.[3] Ako hostia na albume sa objavili DNA, Otecko, Čistychov, Supa, Stoka, Berezin, Slipo, Šegy 100, Danosť a iní. O produkcie sa postarali G-Bod, Deryck, Grimaso, Abe a Danosť.[4] K skladbe "Nesprávny ťah" bol urobený videoklip, ktorý mal premiéru v decembri 2008.[5]

V roku 2009 sa objavil ako hosť na albume Sekvencie od producenta G-Boda a koncom roka sa dostalo von video k skladbe "Som s5" s informáciami a ďalšom projekte, EP SuperB[6]. EP vyšlo začiatkom roka 2010 s hosťami ako Majk Spirit, Vladis, DNA, Rakby a o produkcie sa postarali Deryck, G-Bod, Creame, Abe a Ondryk.[7] Po predošlej tvorbe Bacil naznačil experimentálnejší, elektronickejší smer, v ktorom pokračoval aj na albume Abnormal s Rakbym. EP bolo k dispozícii na voľné stiahnutie.

Začiatkom roku 2011 dal von skladbu "Z ulice", ktorá bola ukážkou z pripravovaného mixtapu "Streettape".[8] Ku skladbe bolo neskôr spravené aj video a v skladbe bola spomenutá v jednej vete hip-hopová skupina Dramatikz, čo neskôr viedlo k dissu zo strany Radikala, člena Dramatikz. Bacil na diss ale nikdy nereagoval žiadnou skladbou.

Neskôr, koncom roka 2011, vypustil s Rakbym prvý klip zo spoločného projektu ku skladbe "Ukáž mi". Skladba vyvolala zmiešané reakcie, mimo iného aj kriticky ladený článok na webe Hip-Hop.sk.[9] Skladba sa dočkala aj hranosti v rádiách, v prvom týždni obsadila v slovenskej TOP 100 88. priečku a v rebríčku domácich skladieb 12. miesto. V roku 2012 nasledovali ďalšie videá k skladbám "Posledný panák", "Zahoď za hlavu", "Love", "365 dní" a "Flow. Album Abnormal vyšiel 28. mája 2012 pod Bottleshop records a ako hostia sa na ňom predstavili Nicole, Vilsy, Suvereno, El Nino a Samuel Tomeček. O produkcie sa postarali Sukowach, Grimaso, Oliver Fillner, Gary, Palio a Creame. Deň pred vydaním albumu sa na internet dostal aj videosnippet.[1]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Abnormal

9. júla mal premiéru videoklip k skladbe "Party" od DJ Live, kde Bacil & Rakby hosťovali. Videoklip mal ku septembru 2013 viac ako 563 000 prehratí na youtube. V roku 2013 pracoval na sólových veciach, v 25. apríla bol vypustený videoklip ku skladbe "Zachráň ma", ktorý ma ku septembru 2013 viac ako 819 000 prehratí na youtube. Skladba bola hraná v slovenských rádiách, v TOP 100 sa najvyššie umiestnila v treťom týždni, na 57. mieste priečku a v rebríčku domácich skladieb 6. miesto. 14. septembra vydal ďalší videoklip ku skladbe "Out of control", kde hosťoval americký spevák Josh O'Connor a 25. septembra videoklip k skladbe "Moja vec".

v roce 2015 vydal 2 solové album Zombie Hosti-Čistychov, šegi100,

Spory a beefy[upraviť | upraviť zdroj]

Prečo Ne?![upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roka 2008 vyšlo EP Luxus od skupiny Prečo Ne?!, kde rapper Edi Metalíza v skladbe "NeMiJe" so skupinou Moja Reč spomenul v posmešných narážkach rapperov Šegy 100, DNA, Bio, Radikal a v jednom riadku povedal, že rapuje lepšie ako Bacil.[10] Pri tom to aj skončilo, Bacil (ani nikto z rapperov spomenutých v skladbe) na skladbu nereagoval nijakým spôsobom.

Názor z Basy[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli roku 2008 sa dostal na internet prvý slovenský disstape, mixtape Vylez z truhly od skupiny Názor z Basy, ktorá názvom parodovala pôvodnú Bacilovu skupinu Názov Stavby a mixtape obsahoval aj celú skladbu namierenú proti trom členom Drvivej Menšiny.[11] Bacil na to reagoval v rozhovore, kde povedal, že pre neznámeho interpreta je "brať si do huby" známe mená jednou z možností zviditeľnenia, no považuje tento druh slávy za rýchlo pominuteľný.[12]

Radikal[upraviť | upraviť zdroj]

V skladbe "Z ulice", ku ktorej bol neskôr urobený aj videoklip, Bacil povedal vetu: "Neľúbi sa ti môj štýl, tak máš smolu ku**afix, vypadni do matere p**e, pusti si Dramatikz."[13] Radikal po šiestich dňoch odpovedal dissom "Legendárna nula" a verejne vyzval Bacila (a za podobné vyjadrenia aj bratislavských Gramo Rokkaz a Teslu zo žilinskej skupiny Tragikomix), aby ukázal svoje schopnosti na beate. Tiež povedal, že zničil Bacilovi kariéru. Na rozdiel od Gramo Rokkaz, Bacil dodnes nenahral žiadnu skladbu ako odpoveď, len sa vyjadril, že nestojí mu to za to, aby trávil čas nad písaním textu o niekom a že skladba "Z ulice" nebola mierená konkrétne na Dramatikz, ale na celkovú úroveň slovenského rapu.[14] Neskôr v rozhovore pre mafiarecords povedal, že tou jednou vetou nepovedal nič hanlivé ani urážlivé na adresu Dramatikz.[15]

Anketa Hip-Hop.sk o roku 2011[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roka 2012 bola na Hip-Hop.sk uverejnená anketa, kde mnohé postavy slovenského hip-hopu odpovedali, čo sú podľa nich najlepšie a najhoršie momenty roku 2011. Rapperi Boy Wonder aj Luzer sa negatívne vyjadrili na adresu Bacila a Rakbyho, keď Boy Wonder v kolónke "Najhorší moment roka" povedal, že najhorší moment je vždy, keď uverejnia niečo od Bacila a Rakbyho. Luzer takisto napísal ich mená do kolonky "Najhorší moment". Rapper Mates naopak spolu s klipmi "Daj peňáz" od Strapa a "Reštart" od DNA označil video k skladbe "Ukáž mi" ako najlepšie video roka. Bacil a Rakby v ankete odpovedali tiež, obaja označili ako najhorší moment roka Delikove video z mladosti (aj keď Bacil označil video Delikovej skupiny "Nočný let" ako najlepšie video roka).[16] Boy Wonder neskôr na svojom albume Špinavý poet mal zopár nepriamych negatívnych narážok na "rapovanie do techna a popu", čo môže byť narážka na album Abnormal, no v skladbách nepadli žiadne mená a ani jedna strana sa k tomu nevyjadrovala.

Trac[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2012 Bacil & Rakby zavesili na svoju oficiálnu stránku na facebooku fotku trebišovského rappera Traca. spolu s mierne výsmešným komentárom. 24. novembra Trac odpovedal dissom "Solídni chlapci".[17] Tracova skladba sa zatiaľ nedočkala nijakej odozvy, okrem údajného nahlásenia porušenia autorských práv na YouTube zo strany Bacila a Rakbyho, keďže track "Solídni chlapci" na konci obsahuje úsek z refrénu skladby "Ukáž mi." Pôvodná nahrávka uploadnutá na YouTube bola kvôli tomuto nahláseniu zo serveru vymazaná.

Rytmus, Separ (Gramo Rokkaz) a Momo[upraviť | upraviť zdroj]

Na jeseň 2013 sa rapper Rytmus vo svojom videoblogu "Prečo cením hip-hop?" negatívne vyjadril na adresu Rakbyho, ten mu odpovedal trackom "Čau, Paťo!" Odpoveďou Rakbymu na túto skladbu bola spolupráca Rytmusa s bratislavskými rappermi Momom a Separom pod názvom "Škola rapu," kde sa okrem Rakbyho, jeho priateľky a ďalších rapperov (Kali, Suvereno, Johny Machette) navážali aj do Bacila, ktorému vyčítali jeho hudobné smerovanie, spoluprácu s Rakbym a nereagovanie na Radikalovu skladbu "Legendárna nula" v roku 2011. Separ sa na konci skladby, ako člen formácie Gramo Rokkaz, postavil aj proti Bacilovým a Rakbyho vyjadreniam, že na počiatku úspechov GR stál Bacil, ktorý nepriamo prinútil Radikala spomenúť aj GR vo svojom diss-tracku "Legendárna nula."

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy (sólo)[upraviť | upraviť zdroj]

Názov Detaily Ocenenie Predaj
Poézia Ulice Dátum vydania: 1. júl 2008
Vydavateľstvo: Bottleshop records
Formát: CD
- -

EP[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2011: SuperB

Mixtapes[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2010: Remixes
 • 2011: Streettape

Štúdiové albumy (Drvivá Menšina)[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy (Názov Stavby)[upraviť | upraviť zdroj]

Kolaborácie[upraviť | upraviť zdroj]

Ostatné[upraviť | upraviť zdroj]

Skladby umiestnené v rebríčkoch[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Skladba SK Top 100 SK Top 50 domáce Album
2012 „Ukáž mi“ (spolu s Rakby) 88[18] 12[19] Abnormal
2012 „365 dní“ (spolu s Rakby ft. Nicole) 46[20] 7[21] Abnormal
2013 „Zachráň ma“ (ft. Miša Mäsiarová) 57[22] 6[23] Abnormal

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Bacil & Rakby a ich videosnippet k albumu Abnormal [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 2. Drvivá Menšina - Biografia [online]. . Dostupné online.
 3. Bacil predstavuje prvý singel zo svojho sólo albumu Poézia Ulice [online]. . Dostupné online.
 4. Bacilová Poézia Ulice už prišla z lisu. Počúvaj ukážku! [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 5. Pozeraj videoklip Bacil "Nesprávny ťah"! [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 6. Bacil posiela videoochutnávku a kopec info k EP Super B [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 7. Download: Bacil - SuperB (EP) [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 8. Bacil dokončuje StreetTape – sťahujte song „Z ulice“ [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 9. Všetko má svoj čas, ale dokedy? Sledujte najnovší klip „Ukáž mi“ od dvojice Bacil a Rakby. [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 10. EXKLUZÍVNE: EP LUXUS v pultoch už koncom marca - sťahujte ochutnávku so skupinou Moja Reč [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 11. Prvý slovenský disstape: Názor z basy - Vylez z truhly [online]. 90bpm.sk. Dostupné online.
 12. Bacil na rozhovore alebo „hovorím o veciach, ktoré sa ma osobne dotýkajú a nestarám sa do vecí, ktoré idú mimo mňa..“ [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 13. Bacil dokončil video ku skladbe "Z ulice" [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 14. Radikal dissuje Bacila [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 15. Bacil & Rakby: Je to pestrý album ktorý nemá žiadne pravidla. Sleduj rozhovor! [online]. mafiarecords.cz. Dostupné online.
 16. Anketa: Akú hudbu považujú umelci za naj z roka 2011? [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 17. Trac dissuje duo Bacil a Rakby [online]. hip-hop.sk. Dostupné online.
 18. [1]
 19. [2]
 20. [3]
 21. [4]
 22. [5]
 23. [6]