Adastral Park

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adastral Park

Adastral Park je technické výskumné centrum so sídlom v areáli Martlesham Heath, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Ipswich, v anglickom grófstve Suffolk na východnom pobreží Anglicka (asi 90 míľ od Londýna a 65 kilometrov od Cambridge). Adastral park je považovaný za jedno z popredných svetových centier technickej inovácie v odbore komunikácii, najmä vďaka výskumu optických technológií a digitálnych prepínačov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Park bol otvorený v roku 1975, pôvodne pod názvom Post Office Research Station. Spočiatku bol cieľ výskumu zameraný na triedenie pošty, donáškovú technológiu a telekomunikácie. Po oddelení pošty od British Telecomu pred jeho privatizáciou, ktorá sa odohrala v na začiatku 80tych rokov, sa výskum sústredil práve na oblasť telekomunikácií. Park bol premenovaný na výskumné laboratóriá British Telecomunications (BT Labs) a následne na Adastral park; nový názov odrážal rozšírenie organizácií spolupracujúcich s BT Labs v tomto areáli, ako aj výskumných oblastí. K zmene na súčasný názov došlo v neskorých 90tych rokoch s cieľom vytvoriť technologický park výhradne pre použitie BT.

Park bol pomenovaný Stewartom Daviesom, generálnym riaditeľom podniku BT, ktoré tam v tom čase sídlilo. Meno je odvodené z motta Royal Air Force „per ardua ad astra“, čo znamená „napriek nepriazni ku hviezdam“. V súlade s "hviezdnym" názvom parku sú jednotlivé budovy a komplexy pomenované podľa hviezd alebo súhvezdí (príkladom je pomenovanie hlavného laboratórneho bloku Orion a jej necelých 61 metrov vysokej rádiovej veže Pegasus tower). Jedným z hlavných súčastí parku bol v tom čase Royal Air Force Martlesham Heath. Experimentálne testovacie lety lietadiel sa uskutočňovali z miestneho letiska a meno malo odzrkadľovať históriu experimentov a inovácií parku.

Keď sa zmenil názov na Adastral Park, nastali malé spory. Obchodný zástupca BT Richard Hayman si zaregistroval názov domény adastralpark, a pokúsil sa ju predať BT za nadsadenú cenu. BT ponuku odmietol a Haymana prepustil. Na oplátku Richard Hayman vytvoril na tejto adrese zoznamovaciu stránku.

V marci 2001 fakulta strojárskych vied z University College London tu zriadila prvý postgraduálny výskum a vyučovacie centrum.

Počas transformácie parku boli mnohé staré budovy odstránené a vykonali sa rozsiahle terénne úpravy. Centrum sa pretransformovalo na otvorený park s prevaže nízkopdlažnou zástavbou. Miesto pojme približne 4000 ľudí.

Najznámejšie spoločnosti so sídlom v Adastral parku[upraviť | upraviť zdroj]

Adastral Park je domovom mnohých spoločností, ktoré sú patria do skupiny InnovationMartlesham.

V lokalite sa nachádzajú výskumné jednotky štyroch vysokých škôl a zemská družicová stanica prevádzkovaná spoločnosťou Arqiva (miesto bolo vybraté pre viditeľnosť satelitov na východnom obzore).

Infraštruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným jadrom parku je sídlo výskumu BT a pridružených aktivít. Zamestnáva viac ako 3 500 ľudí, s viac než 70 000 návštevníkmi ročne. Ďalších 300 ľudí pracuje v parku v partnerských spoločnostiach.

Adastral Park je domovom aj pre 21CN, globálnu platformu BT, ktorej rozvoj je riadený zákaznícky. Umožňuje to zákazníkom podieľať sa priamo na definícii a vytváraní nových služieb. Vo Veľkej Británii je už základná komunikačná infraštruktúra kompletná a poskytuje komplexné služby, vrátane novej generácie širokopásmového pripojenia. Umožňuje prenosovú rýchlosť až 24Mbit/s pre viac ako desať miliónov domácností. 21CN predstavuje vôbec najväčšiu investíciu verejnej obchodnej spoločnosti do infraštruktúry vo Veľkej Británii.

Pôvodné laboratóriá (ešte v čase, keď bol BT súčasťou poštového úradu) boli slávnostne otvorené kráľovnou Alžbetou II. v roku 1975. Pred tým bolo sídlo výskumnej stanice poštového úradu v Dollis Hill.

Martlesham Heath si lokalitu vybral ako miesto pre výskumné zariadenia z dôvodu plochosti okolitej krajiny, ideálnej pre testovanie rádiových komunikačných systémov.

Hub je časť parku so službami pre pracovníkov a návštevníkov - sú tu lokalizované reštaurácie, WHSmith, kaviarne a ďalšie.

AtLAS je klubová organizácia, ktorá zabezpečuje spoločenské a športové vyžitie v Adastral Parku.

Plánované zmeny[upraviť | upraviť zdroj]

V budúcnosti sa plánuje vytvorenie Innovation Parku, nové spoločenské zariadenia, významné zmeny miestnej cestnej infraštruktúry a výstavba sídliska s kapacitou 2 000 domov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]