Agent chodec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Agent chodec je pomenovanie pre agentov, ktorí po komunistickom prevrate prechádzali ilegálne hranice do Česko-Slovenska. Agentmi chodcami sa stávali česko-slovenskí emigranti, ich nábor prebiehal v utečeneckých táboroch. Tento spôsob spravodajského boja proti sovietskemu bloku využíval česko-slovenský zahraničný odboj v spolupráci s americkou Counter Intelligence Corps (neskôr Central Intelligence Agency), britskou Secret Intelligence Service alebo francúzskou tajnou službou.

Agenti často prešli iba veľmi povrchným školením a neboli pripravení na rozsiahlu sieť konfidentov ŠtB. Len máloktorí z nich boli profesionálni spravodajcovia, často išlo o neskúsených mladých ľudí túžiacich po dobrodružstve. Odhad historikov je, že zhruba polovica ich bola zadržaná a viac ako dvadsať ich bolo popravených. Agent chodec je označenie Štátnej bezpečnosti - sami agenti si hovorili kuriéri alebo kopečkári.[1]

Tajná väznica ŠtB pre agentov chodcov fungovala v rokoch 1951-1955 v priestoroch niekdajšieho Arcibiskupského gymnázia v Prahe-Bubenči.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Agent chodec na českej Wikipédii.

  1. Ota Rambousek: Pamäte lichobežníka: pamäte agenta-chodca. Primus, Praha, 1999, 251 s.