Ahron Daum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ahron Daum
nemecký moderne ortodoxný rabín,
pedagóg a spisovateľ
Ahron Daum
Narodenie6. január 1951
Bnej Brak, Izrael
Úmrtie27. jún 2018 (67 rokov)
Antverpy, Belgicko
Aktívne roky1982 – 2018
RodičiaŠmuel Daum, Rivka Gina Daum
ManželkaFrancine Frenkel
Deti3
Odkazy
Webstránkabestjewishstudies.com
CommonsSpolupracuj na Commons Ahron Daum

Ahron Daum (* 6. január 1951, Bnej Brak, Izrael – † 27. jún 2018, Antverpy, Belgicko) bol nemecký moderne ortodoxný rabín, pedagóg, spisovateľ a vrchný rabín Frankfurta nad Mohanom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v zbožnej aškenázskej rodine. Jeho otec Šmuel Daum bol významný pedagóg, spisovateľ a verejne činná osobnosť. Pochádzal z významnej rabínskej rodiny z Poľska a Česka. Narodil sa a žil v Mariánských Lázních, ktoré boli pred holokaustom významným rekreačným strediskom zbožných židov. S príchodom nacistov museli jeho rodičia utiecť. Utiekli do mandátnej Palestíny. Jeho matka Rivka Gina Daum pochádzala z rodiny prosperujúceho obchodníka zo Šopronu v Maďarsku. Má troch mladších bratov.

Svoje intenzívne náboženské vzdelanie začal vo veku 13 rokov v litovsko-chasidskej ješive Ružin v Bnej Braku. V 14 rokoch odišiel do Spojeného kráľovstva, kde pokračoval v štúdiu na ješive ha-Rama a potom v sionistickej ješive Etz Chaim v Montreux vo Švajčiarsku. V roku 1975 získal vo Švajčiarsku titul bakalára a odišiel do Jew´s College, kde získal bakalársky titul v židovských štúdiách (s vyznamenaním). Od roku 1978 študoval v Teologickom seminári Rabi Isaaca Elchanana (RIETS ´82) na Yeshiva University v New Yorku, kde získal magisterský titul v biblických štúdiách (s vyznamenaním). Rabínsku ordináciu dostal od prof. Rabína Josepha Soloveitchika. Odmietol ponuku pokračovať v štúdiu, ktoré by mu umožnilo získať titul dajan a vrátil sa do Európy, kde sa oženil s Francine Frenkel, s ktorou má tri dcéry. Ovláda hebrejský, anglický, nemecký, francúzsky, holandský a jidiš jazyky a má pasívnu znalosť aramejčiny a latinčiny.

Práce a publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Rabín prof. Ahron Daum je plodný autor, ktorý písal na rôzne témy z oblasti židovských štúdií. Pokiaľ žil vo Švajčiarsku, pravidelne publikoval halachické články pre švajčiarsko-nemecký židovský týždenník „Jüdische Rundschau“. Počas svojho pôsobenia vo funkcii vrchného zemského rabína vo Frankfurte nad Mohanom písal pravidelne články pre „Die Jüdische Allgemeine“ a dvojmesačník „Die Gemeinde“. Od roku 2010 píše mesačný stĺpec pre časopis Joods Actueel, najrozšírenejšiu židovskú publikáciu v Belgicku. V týchto stĺpcoch zverejňuje celé spektrum židovských štúdií, obľúbený je jeho seriál o histórii judaizmu od obdobia osvietenia. Je autorom dvoch kníh. Jeho prvá kniha „Halacha aktuell“ je dvojzväzkové dielo, napísané v nemčine, ktorá rieši halachické problémy a problémy súčasného záujmu, tak ako sa objavujú v halachickej literatúre a konkrétne Responsum. Táto práca je unikátna, v tom, že to bola prvá kniha napísaná v povojnovom období v nemčine, ktorá sa komplexne zaoberala halachickými problémami v literatúre Responsa. Bola z tohoto dôvodu privítaná s veľkým nadšením vo svete Halachi a dostala aprobácie od mnohých významných halachických úradov. Niektoré články tejto knihy boli napísané v rabínskej hebrejčine a boli neskôr samostatne publikované pod názvom „Lyunim b'Halacha“. Jeho druhá kniha bola „Die Jüdische Feiertage in Sicht der Tradition“ (Židovské sviatky z pohľadu tradície). Je to dvojhlasá antológia kombinujúca halachické články, kázania, liturgické poznámky, homiletické myšlienky a folklórne a humorné príbehy spojené s židovskými sviatkami a šabatom. V súčasnej dobe pracuje na niekoľkých knihách v holandčine, ktoré zahrňujú rôzne témy ako kabala, židovská história, moderný židovský svet a jeho rôzne vzťahy a ďalšie témy.

Publikované práce[upraviť | upraviť zdroj]

  • Halacha aktuell, Jüdische Religionsgestze und Bräuche im modernen Alltag (Haag und Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanem, 1992, 2 Vol., p. 387 – p. 773)
  • Iyunim b’Halacha (Haag und Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanem, 1992, p. 93)
  • Die Feiertage Israels, Die jüdischen Feiertage in er Sicht der Tradition (Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanem, vol. I, 1993, p. 556, vol. II, 1994, p. 557)
  • „Das aschkenasische Rabbinat: Studien über Glaube und Schicksal“ (Julius Carlebach) / Die Rolle des Rabbiners in Deutschland heute (Ahron Daum)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]