Ahron Daum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahron Daum
moderne ortodoxný rabín, pedagóg, spisovateľ
Rabín Ahron Daum v jeho rabínskej knižnici.
Rabín Ahron Daum v jeho rabínskej knižnici.
Narodenie6. január 1951 (69 rokov)
Bnej Brak, Izrael
Odkazy
Webstránkabestjewishstudies.com
CommonsSpolupracuj na Commons Ahron Daum

Ahron Daum (* 6. január 1951, Bnej Brak, Izrael) je moderne ortodoxný rabín, pedagóg, spisovateľ a bývalý vrchný rabín Frankfurta nad Mohanom.

Osobný život a vzdelávania[upraviť | upraviť kód]

Ahron Daum sa narodil 6. januára 1951 v Bnej Braku v Izraeli v zbožnej aškenázskej rodine. Jeho otec Šmuel Daum bol významný pedagóg, spisovateľ a verejne činná osobnosť. Pochádzal z významnej rabínskej rodiny z Poľska a Česka. Narodil sa a žil v Mariánských Lázních, ktoré boli pred Holokaustom významným rekreačným strediskom zbožných židov. S príchodom nacistov museli jeho rodičia utiecť. Utiekli do mandátnej Palestíny. Jeho matka Rivka Gina Daum pochádza z rodiny prosperujúceho obchodníka zo Šopronu v Maďarsku.

Slovenské židovstvo počas obdobia holokaustu a následne obdobia komunizmu po II. Svetovej vojne

Negatívne preslávený katolícky kňaz Jozef Tiso (1887 – 1947), ktorý sa v nacistickom období prehlásil za hlavu Slovenského štátu, úzko spolupracoval s nacistami a platil im poplatok sa každého jedného odvlečeného a odstráneného žida.

Slovensko bola jediná krajina v Európe, ktorá bola ochotná platiť nacistom za odstránenie slovenských židov.

Počas okupácie Slovenska Nacistickým Nemeckom, boli dvaja významní rabíni, ktorí sa zaslúžili o značnú záchranu slovenských židov a nimi sú:

Umelecká fotografia posledného člena slávnej rodiny Sofer – Schreiber, ktorá dominovala posledných 150 rokov medzi Slovenským a Maďarským židovstvom. Rabbi Moshe Sofer založil v Pressburgu – Bratislave známu Talmudickú školu "Yeshivat Ha ́Rama" vyššiu školu pre štúdium Talmuda, ktorej žiaci boli priznaní autoritami a ktorí, prakticky všetci slúžilli ako Rabíni komunít po ukončení štúdií v Yeshive v Slovenských a Maďarských židovských komunitách. Väčšina z nich boli bilingválni, hovorili plynule Nemecky a Maďarsky. Boli oslobodení od vojenskej služby. Shmuel Daum (1924 – 2003) mal privilégium študovať pod vedením Rabína Akivy Sofer v poslednom roku pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Obom sa podarilo zachrániť do Eretz Yisrael, kde sa opät spolu stretli.

Michael Weissmandl (1903 – 1957)  Bol Nitrianskym rabínom a zaťom známeho rabína Dovida Shmuel Ungara pôsobiaceho pred Šoa (1887 – 1947), ktorý bol hlavou poslednej Yeshivy v Nitre počas nacistickej okupásie. Aktívne sa angažoval v záchrane slovenských židov z nacistického pekla, vyjednával aj so sionistickými vodcami, ale bez úspechu, pravdepodobne z dôvodu, že nebol sionisticky zmýšľajúci.

Taktiež napísal významnú knihu Min Ha'Metsar kde obviňuje sionistické zriadenie, že nezasiahlo a nahliadalo z diaľky na dianie 2.svetovej vojny a nespravilo žiadne kroky k záchrane slovenských židov. Po vojne sa usadil v štáte New York, kde pôsobil v Yeshive, ktorá existuje do dnešného dňa.

Yissachar Teichtal (1885 – 1945)  Bol Piešťanský rabín, ktorý utiekol do Budapešti počas 2 sv.vojny. Tam napísal svoju významnú knihu "Heim Habanim Semeichah" kde píše mea coupla pre Slovenských a Maďarských anti sionistických náboženských vodcov a rabínov, ktorí boli v silnej opozícii proti kolaborovaniu so sionistickou vlasťou. Ktorá bola čiastočne vinná.

Po 2. sv. vojne bol ustanovený komunistický režim v Československu.  Vláda chcela zničiť židovský cintorín v Bratislave, kde sa nachádza aj hrob slávneho rabína Chatama Sofera a ďalších významných rabínov Bratislavy. Na miesto židovského cintorína, chceli postaviť dialnicu, ale po dôraznon zásahu a tlaku svetového židovstva, sa zachovala malá časť cintorína vrátane hrobu Chatama Sofera. Nad cintorínom bol postavený most, takže časť hrobov sa nachádza pod zemou v jaskyni.

Ahron Daum má troch mladších bratov.

Svoje intenzívne náboženské vzdelanie začal vo veku 13 rokov v litovsko-chasidskej ješive Ružin v Bnej Braku. V 14 rokoch odišiel do Spojeného kráľovstva, kde pokračoval v štúdiu na ješive ha-Rama a potom v sionistickej ješive Etz Chaim v Montreux vo Švajčiarsku. V roku 1975 získal vo Švajčiarsku titul bakalára a odišiel do Jew´s College, kde získal bakalársky titul v židovských štúdiách (s vyznamenaním). Od roku 1978 študoval v Teologickom seminári Rabi Isaaca Elchanana (RIETS ´82) na Yeshiva University v New Yorku, kde získal magisterský titul v biblických štúdiách (s vyznamenaním). Rabínsku ordináciu dostal od prof. Rabína Josepha Soloveitchika. Odmietol ponuku pokračovať v štúdiu, ktoré by mu umožnilo získať titul dajan a vrátil sa do Európy, kde sa oženil s Francine Frenkel, s ktorou má tri dcéry. Ovláda hebrejský, anglický, nemecký, francúzsky, holandský a jidiš jazyky a má pasívnu znalosť aramejčiny a latinčiny.

Práce a publikácie[upraviť | upraviť kód]

Rabín prof. Ahron Daum je plodný autor, ktorý písal na rôzne témy z oblasti židovských štúdií. Pokiaľ žil vo Švajčiarsku, pravidelne publikoval halachické články pre švajčiarsko-nemecký židovský týždenník „Jüdische Rundschau“. Počas svojho pôsobenia vo funkcii vrchného zemského rabína vo Frankfurte nad Mohanom písal pravidelne články pre „Die Jüdische Allgemeine“ a dvojmesačník „Die Gemeinde“. Od roku 2010 píše mesačný stĺpec pre časopis Joods Actueel, najrozšírenejšiu židovskú publikáciu v Belgicku. V týchto stĺpcoch zverejňuje celé spektrum židovských štúdií, obľúbený je jeho seriál o histórii judaizmu od obdobia osvietenia. Je autorom dvoch kníh. Jeho prvá kniha „Halacha aktuell“ je dvojzväzkové dielo, napísané v nemčine, ktorá rieši halachické problémy a problémy súčasného záujmu, tak ako sa objavujú v halachickej literatúre a konkrétne Responsum. Táto práca je unikátna, v tom, že to bola prvá kniha napísaná v povojnovom období v nemčine, ktorá sa komplexne zaoberala halachickými problémami v literatúre Responsa. Bola z tohoto dôvodu privítaná s veľkým nadšením vo svete Halachi a dostala aprobácie od mnohých významných halachických úradov. Niektoré články tejto knihy boli napísané v rabínskej hebrejčine a boli neskôr samostatne publikované pod názvom „Lyunim b'Halacha“. Jeho druhá kniha bola „Die Jüdische Feiertage in Sicht der Tradition“ (Židovské sviatky z pohľadu tradície). Je to dvojhlasá antológia kombinujúca halachické články, kázania, liturgické poznámky, homiletické myšlienky a folklórne a humorné príbehy spojené s židovskými sviatkami a šabatom. V súčasnej dobe pracuje na niekoľkých knihách v holandčine, ktoré zahrňujú rôzne témy ako kabala, židovská história, moderný židovský svet a jeho rôzne vzťahy a ďalšie témy.

Publikované práce[upraviť | upraviť kód]

  • Halacha aktuell, Jüdische Religionsgestze und Bräuche im modernen Alltag (Haagu und Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanom, 1992, 2 Vol., p. 387 – p. 773)
  • Iyunim b'Halacha (Haagu und Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanom, 1992, s. 93)
  • Die Feiertage Israels, Die jüdischen Feiertage v er v každom prípade der Tradíciu (Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanom, vol. I, 1993, s. 556, vol. II, 1994, s. 557)
  • "Das aschkenasische Rabbinat: Studien über Glaube und Schicksal" (Július Carlebach) / Die Rolle des Rabbiners v Deutschland heute (Ahron Daum)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]