Akcia Kamene

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Akcia Kamene (po česky Akce Kámen[1][2][3], chybne Akce Kameny[4]) bola provokačná metóda, ktorú využívala Štátna bezpečnosť (ŠtB) proti tým česko-slovenským občanom, ktorí sa po februári 1948 snažili odísť bez vedomia komunistických úradov do zahraničia.

Spôsob vykonania[upraviť | upraviť zdroj]

Konkrétne išlo o tých, ktorí použili najbežnejšiu cestu, teda pešo cez štátnu hranicu do americkej okupačnej zóny Nemecka.

Akcia Kamene (pohraničné kamene) sa začínala tzv. podstavením tajných spolupracovníkov, či kádrových príslušníkov ŠtB v úlohe prevádzačov cez hranicu záujemcom o odchod z Česko-Slovenska.

Tieto osoby boli dovezené do pohraničia priamo z Prahy vo vozidlách ŠtB alebo boli v oblasti vyzdvihnuté na dohodnutom mieste a dovedené na „štátnu hranicu“, ktorá bola ale len |inscenovaná v bezpečnej vzdialenosti od skutočnej hranice. Pritom ŠtB využívala nočnú tmu a neznalosti terénu prevádzaných osôb.

Na účely akcie Kamene bola využívaná napríklad lokalita v okolí Všerub pri Domažliciach. Tu pri „hranici“ došlo buď k predstieranému dolapeniu skupiny pohraničnou hliadkou, pri ktorom sa podarilo prevádzačom „uniknúť“ do zahraničia, alebo akcia pokračovala zložitým divadlom.

Utečenci „prekročili“ štátnu hranicu, kde boli zastavení údajnou hliadkou nemeckej hraničnej polície a dovedení do falošnej úradovne poľného dôstojníka americkej vojenskej kontrarozviedky.

Tu boli v aranžovanom prostredí údajnej americkej kancelárie podrobení spravodajskému výsluchu, pri ktorom vypovedali o svojej činnosti proti režimu, o spolupracovníkoch pri tejto činnosti žijúcich doteraz v ČSR, niekedy aj napísali pre tieto osoby listy odporúčajúce doručiteľa a odovzdali prípadné zbrane.

Po výsluchu na úradovni utečenci odchádzali do tábora, pritom však „zablúdili“ na územie ČSR, alebo boli na „nemeckom území“ prepadnutí hliadkou Zboru národnej bezpečnosti (ZNB), boli zatknutí a „unesení“ do ČSR.

Potom boli „utečenci“ vyšetrovaní ŠtB s využitím informácií, ktoré o sebe sami dobrovoľne vypovedali na „úradovni“ a odsudzovaní k vysokým trestom väzenia. Informácie získané pri akcii potom ŠtB ďalej využívala proti ľuďom doteraz žijúcim v Česko-Slovensku.

Príslušníci ŠtB aj ich tajní spolupracovníci sa pri akciách Kamene obohacovali okrádaním zatknutých, niekedy na vlastnú päsť organizovali aj súkromné úniky tohto druhu, pričom dochádzalo aj k vraždám utečencov.

Autori akcie Kamene[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa doterajších poznatkov vykonávali akcie Kamene oblastné úrady ŠtB v Karlových Varoch, Plzni a Českých Budějoviciach. V úlohe amerického dôstojníka často vystupoval schopný agent IV. sektora Amon Tomašoff.

Osoba asi najpovolanejšia, preslávený eštébák Miroslav Pich-Tůma, v roku 1956 uviedol, že akciu vymyslel krátko po februári 1948 veliteľ oblastného úradu ŠtB v Plzni JUDr. Josef Stehlík. Počet vykonaných akcií Kamene ide pravdepodobne do desiatok, ale doteraz sa podarilo doložiť a zdokumentovať priebeh len niektorých. Doteraz neboli objavené informácie ŠtB všeobecnejšej povahy ani súhrnné vyhodnotenie.

Na motívy Akcie Kamene vznikol film Swingtime.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Akce Kámen, diskuze z pořadu Historie.cs, Česká televze, 2014, 52 min. (Prokop Tomek, Josef Nejdl, Petr Blažek, Václava Jandečková)
  2. JANDEČKOVÁ, Václava: KÁMEN. Svědectví hlavního aktéra akce "Falešné hranice" u Všerub na Domažlicku : Nakladatelství Českého lesa. Domažlice 2013
  3. SCHOVÁNEK, R.. Mladá historička popsala zvrácenou akci StB. I bez ÚSTRu - Echo24.cz [online]. 2015-01-04, [cit. 2018-12-04]. Dostupné online.
  4. Tajné akce StB: Akce Kameny — Česká televize. Česká televize. Dostupné online [cit. 2018-12-04].

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • JANDEČKOVÁ, Václava. Kámen : svědectví hlavního aktéra akce „Falešné hranice“ u Všerub na Domažlicku. Domažlice : Nakladatelství Českého lesa, 2013. 327 s. ISBN 978-80-87316-35-1.
  • JANDEČKOVÁ, Václava. Falešné hranice : akce „Kámen“ : oběti a strůjci nejutajovanějších zločinů StB 1948 – 1951. 1. vyd. Praha : Argo, 2018. 558 s. ISBN 978-80-257-2408-8.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]