Alban Berg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alban Berg
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/licensed-image?q=tbn:ANd9GcSE73QSePjnmGIOSbSoO579pCqyiv9dv4FkWAOTLmVjfsEJBfqsp-3bZsKL9CJ7UiFLH__tmimLuy_MliA
rakúsky skladateľ
Narodenie9. február 1885
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie24. december 1935 (50 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alban Berg

Alban Berg (* 9. február 1885, Viedeň, Rakúsko – † 24. december 1935, Viedeň) bol rakúsky hudobný skladateľ.

Bol najsilnejšou umeleckou osobnosťou II. viedenskej školy. Medzi ním a Arnoldom Schönbergom vládlo celoživotné priateľstvo, hoci Berg bol o trinásť rokov mladší. Obidvaja pochádzali zo židovskej rodiny živnostníkov, zakúsili útrapy vojny a ani jeden z nich nemal kompozičné vzdelanie. Berg sa učil u Schönberga a neskôr na jeho počesť skomponoval i prvé diela, kde využil metódu dodekafónie: Klavírna sonáta, I. sláčikové kvarteto, Komorný koncert pre klavír,husle a 13 dychových nástrojov, Lyrická suita pre sláčikové kvarteto, Tri orchestrálne skladby. Pri kompozícii sa Berg vždy riadil myšlienkami a umeleckými zámermi svojho učiteľa. Berg bol astmatik a vojnu prežil ako pisár vo Viedni; napriek tomu ho dosť poznačila. Na námet drámy Georga Büchnera skomponoval operu Woyzeck o útrapách vojny. Opera mala premiéru roku 1925 v Berlíne a bola veľmi úspešná. Škoda, že sa Bergovi už nepodarilo dokončiť ďalšiu operu Lulu.

Druhým životným dielom Albana Berga je Husľový koncert. Spolu s operou Woyzeck sa stali najhranejšími a pre široké vrstvy poslucháčov najprijateľnejšími Bergovými dielami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Alban Berg