Preskočiť na obsah

Albert Martiš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Albert Martiš
dolnozemský slovenský učiteľ a spisovateľ
Albert Martiš
Narodenie20. apríl 1855
Kulpín, Rakúske cisárstvo (dnes Srbsko)
Úmrtie19. september 1918 (63 rokov)
Padina, Rakúsko-Uhorsko (dnes Srbsko)

Albert Martiš (* 20. apríl 1855, Kulpín, Rakúske cisárstvo  – † 19. september 1918, Padina, Rakúsko-Uhorsko) bol dolnozemský učiteľ, národný buditeľ, spisovateľ, publicista.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Kulpíne do rodiny krajčíra, ktorý neskôr pôsobil ako učiteľ na slovenských školách vo Vojvodine. Aj jeho matka pochádzala z učiteľskej rodiny z Kysáča. V rokoch 1867 – 1869 študoval na srbskom gymnáziu v Novom Sade. Aktívne sa tu zapájal do kultúrneho a národného života Slovákov. V rokoch 1869 – 1873 študoval na nemeckom gymnáziu v Novom Vrbase, kde ho významne ovplyvnil vtedajší riaditeľ gymnázia, Michal Godra. V rokoch 1873 – 1876 študoval na učiteľskej prípravke v Prešove. Počas svojich suplikačných ciest po slovenských stoliciach sa stretol s významnými národnými a literárnymi dejateľmi (suplikácie opísal aj vo svojich autobiografických poviedkach a nedokončených spomienkach). V roku 1877 zložil učiteľskú skúšku v Sarvaši a začal pôsobiť v Padine ako učiteľ (až do penzionovania v roku 1895).

Popri učení v obecnej škole vykonával aj osvetovú a národno-buditeľskú činnosť, za ktorú bol uhorskými úradmi prenasledovaný (v podstate pre túto činnosť bol aj predčasne suspendovaný z miesta učiteľa). Jeho prózy zo života Slovákov na Dolnej zemi vyšli knižne až po jeho smrti. Jeho nedokončené spomienky vydal pod názvom Pamäti dolnozemského buditeľa Ján V. Ormis.

Bol propagátorom pestovania nových plodín v dolnozemskom prostredí, napríklad chmeľu. Za úspechy v pestovaní chmeľu bol roku 1889 vyznamenaný striebornou a bronzovou medailou v Paríži a roku 1896 bronzovou medailou na hospodárskej výstave v Budapešti.[1] V Padine založil prvý tamojší peňažný ústav „Vzájomnú pomocnicu“. Bohatá je jeho publikačná činnosť, súvisiaca s hospodárskymi témami. Publikoval príspevky najmä v Obzore, Národných novinách a Národnom hlásniku.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pamäti dolnozemského buditeľa : vlastný životopis Alberta Martiša. (ed. Ján V. Ormis). Turčiansky Sv. Martin : Matica slovenská, 1937. 115 s.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Informácia dostupná v biografii, publikovanej on-line.

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]