Aldous Huxley

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aldous Leonard Huxley
Aldous Huxley.JPG
Aldoux Huxley
Narodenie 26. júl 1894
Godalming, Surrey, Anglicko
Úmrtie 22. november 1963 (69 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Národnosť anglická
Žánre sci-fi
Významné práce Prekrásny nový svet
Ovplyvnil
Ovplyvnený
Podpis Aldous Huxley signature.svg

Aldous Leonard Huxley (* 26. júl 1894, Godalming, Surrey – † 22. november 1963, Los Angeles, Kalifornia) bol anglický spisovateľ, autor vedecko-fantastických románov, v ktorých riešil otázku ľudskej slobody v pretechnizovanej spoločnosti (Prekrásny nový svet), zobrazoval londýnsku spoločnosť (Kontrapunkt). Huxley vydával časopis „Oxford Poetry“, publikoval poviedky, poéziu, cestopisy, filmové príbehy a scenáre. Huxley strávil poslednú časť života v Spojených štátoch, v Los Angeles od 1937.

Bol humanistom, pacifistom a satirikom. Zaujímal sa o parapsychológiu a filozofický mysticizmus. Je známy ako obhajca a užívateľ psychedelických drog a húb.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v štvordetnej rodine vysokoškolského učiteľa. Huxleyho matka ochorela a oslepla, keď mal štrnásť rokov. Sám Huxley tiež prišiel na dva roky o zrak. Keď mu choroba doznela a opravilo sa mu videnie, išiel študovať anglickú literatúru na „Balliol College“ v Oxforde. Tu si musel zarábať sám na živobytie. Počas štúdia vydával časopis „Oxford Poetry“. Prešiel na Eton, kde študoval francúzsky jazyk. Tu sa stretol s Eric Blairom (George Orwell) a Stephen Runciman, ktorého bol žiakom. Huxley si spomína naňho ako na nekompetentného učiteľa, ktorý nevedel udržať v triede disciplínu. Blair a iní boli ovplyvnení jeho používaním a výberom slov. na krátku chvíľu sa zamestnal v roku 1918 na Ministerstve letectva Spojeného kráľovstva.

V roku 1920 ho zamestnala známa firma na výrobu chemikálií, čo ho inšpirovalo k napísaniu známeho science-fiction románu „Brave New World“ (1932). Vyjadril sa, že táto skúsenosť s "usporiadaným vesmírom vo svete bezcieľnej nesúdržnosti" bola zdrojom inšpirácie pre román.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aldous Huxley na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.