Ale (druh piva)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pivo ale

Ale [vysl. Ejl] je označenie značne rôznorodej skupiny typov vrchne kvaseného piva. Termín pochádza z angličtiny a pôvodne označoval pivo vyrábané bez použitia chmeľu (v protiklade k chmelenému pivu označovanému ako beer). Neskôr sa význam slova posunul a dnes označuje v užšom slova zmysle skupinu tradičných anglických, amerických a belgických pív, v širšom zmysle sa potom niekedy používa pre označenie všetkých vrchne kvasených pív (v protiklade k termínu ležiak označujúcemu pivá kvasené spodne). Podľa tejto širšej definície by teda termín "ale" zahŕňal aj ďalšie tradičné pivné štýly, ako je napr. porter, stout alebo nemecké pšeničné pivá.

Pivá typu ale sa vyrábajú s použitím kvasiniek vrchného kvasenia, ktoré na rozdiel od kvasiniek spodného kvasenia fermentujú pivo pri vyšších teplotách, rýchlejšie a produkujú významnejšie množstvo vedľajších kvasných produktov, ako sú estery či fenoly. Tie potom dávajú pivu typický ovocný či lúčny nádych.

Niektoré pivá typu ale (najmä americké a časť anglických) sú veľmi silne chmelené, a to často s dôrazom nielen na horkosť, ale aj na výraznú arómu niektorých odrôd chmeľu, predovšetkým pôvodom z USA, Anglicka, Austrálie a Nového Zélandu. Toto je dosiahnuté pridaním veľkých dávok chmeľu v neskorších fázach výroby piva, kedy sa do roztoku uvoľní menšie množstvo chmeľových horkých kyselín (ktoré potrebujú dlhší var, aby sa stali rozpustnými vo vode) a zostane zachované vyššie množstvo aromatických látok (ktoré sú prchavé a naopak dlhším varom vyprchávajú). Tieto postupy môžu zahŕňať pridanie chmeľu na konci chmeľovaru (angl. Late addition) aj po jeho skončení (flame out), pri chladení (hop stand) a čírení piva (whirlpool hopping), pri jeho stáčaní do fermentačnej nádoby (v zariadení zvanom hopback) a v priebehu fermentácie a zrenia piva (dry hopping, studené chmelenie). Silné chmelenie s dôrazom na chmeľovú arómu je typické najmä pre americký variant štýlu India Pale Ale (IPA). Pivá tohto typu potom majú silnú arómu, ktorá podľa použitých chmeľových odrôd najčastejšie zahŕňa tóny citrusov, tropického ovocia, borovicového ihličia či korenia.

Krajiny, kde sa pivá Ale bežne vyrábajú a konzumujú, sú predovšetkým Veľká Británia, Írsko, Belgicko, Nemecko alebo východné provincie Kanady.

Delenie pív typu ale[upraviť | upraviť zdroj]

  • Anglické - Bitter / English Pale Ale, Mild, Southern English Brown Ale, Northern English Brown Ale, Golden Ale, Burton Ale, Old Ale, English Barleywine
  • Škótske a írske - Scottish Light / Heavy / Export Ale, Strong Scotch Ale, Irish Red Ale
  • Americké - American Pale Ale, American Amber Ale, American Brown Ale, Cream Ale, Blonde Ale, American Barleywine
  • Belgické - Belgian Pale Ale, Belgian Blond Ale, Belgian Golden Strong Ale, Belgian Dark Strong Ale, Flanders Red Ale, Flanders Brown Ale (Oud Bruin), kláštorné piva (Dubbel, tripel, Quadrupel)
  • IPA - India Pale Ale - English IPA, American IPA, Double / Imperial IPA, najnovšie tiež Red IPA, White IPA, Black IPA (Cascadian Dark Ale), Belgian IPA ...
  • Ďalšie vrchne kvasené pivá, ktoré patria do širšej definície typu ale - stout, porter, Altbier, Kölsch bavorské pšeničné a ražné pivá, witbier, saison, Bière de garde...

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ale (druh piva) na českej Wikipédii.