Alena Heribanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alena Heribanová
slovenská moderátorka a autorka
Alena Heribanová v roku 2009
Alena Heribanová v roku 2009
Rod. menoAlena Repčíková
Narodenie11. apríl 1955 (68 rokov)
Piešťany, Česko-Slovensko
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
RodičiaVladimír Repčík st.
Mária, rod. Hetešová
PríbuzníDominika Repčíková (neter)
Paulína Repčíková (neter)
SúrodenciVladimír Repčík
ManželJozef Heriban (19782017)
DetiTamara Heribanová
Barbara Heribanová
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alena Heribanová

PhDr. Alena Heribanová, rod. Repčíková (* 11. apríl 1955, Piešťany) je slovenská moderátorka a autorka.[1]. Manželka spisovateľa Jozefa Heribana, s ktorým má dve dcéry, Tamaru a Barbaru. V Slovenskej televízii pracovala od roku 1979, kedy ukončila štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave kombináciu angličtina – slovenčina. Je držiteľkou prestížneho televízneho ocenenia – Žena obrazovky, ocenenia Slovenka roka v oblasti komunikácie a médií, víťazka ankiet Šarm a niekoľkokrát bola nominovaná na cenu Osobnosť televíznej obrazovky – OTO.[2] Je zakladateľkou umeleckej agentúry Herial, s.r.o a bola predsedníčkou Občianskeho združenia Herial Ladies Club.[3] Je spoluautorkou knihy Vždy s úsmevom, autorkou knihy Babinec s Alenou Heribanovou[4] a editorkou publikácie TOP 37 žien Slovenska.[5]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Piešťanoch ako prvé dieťa Ing. Vladimíra Repčíka a Márie Repčíkovej, rodenej Hetešovej. V roku 1960 sa rodina presťahovala do Košíc, kde sa narodil jej brat Vladimír. Počas štúdia na Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne tancovala vo folklórnom súbore Trenčan a moderovala množstvo kultúrnych podujatí doma aj v zahraničí. V roku 1979 ukončila na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor angličtina– slovenčina, kde získala v roku 1985 titul doktorka filozofie (PhDr.).[6] Počas štúdia na univerzite precestovala s folklórnym súborom Technik takmer celú Európu.

Profesná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1979 po úspešnom konkurze nastúpila na pozíciu programovej hlásateľky Československej televízie. Počas svojej vyše tridsaťpäť ročnej televíznej kariéry moderovala stovky programov, veľkých zábavných relácií, koncertov klasickej a populárnej hudby, ženských magazínov a talk show. Veľmi úspešné boli cyklické relácie Metronom, Hra o Niké, Stoptime. Najväčší divácky záujem si získali jej autorské projekty: talkshow Siesta, Babinec (spolu so Soňou Müllerovou), cestopisný seriál Cestovná horúčka, Soireé z Mlynskej doliny, Anjeli strážni. V roku 2007 súťažila v televíznej šou TV Markíza Bailando a o štyri roky neskôr v tanečnej súťaži Let´s dance. Niekoľkokrát zastupovala Slovensko ako moderátorka v súťaži Eurovision Song Contest.

Anjeli strážni[upraviť | upraviť zdroj]

Autorská talkshow Aleny Heribanovej je na obrazovke Slovenskej televízie desať rokov a doteraz bolo odvysielaných viac ako 500 relácií.[7] Pozvanie do nej prijali najvýznamnejšie slovenské, české a svetové osobnosti: bývalí prezidenti (Václav Havel, Rudolf Schuster, Michal Kováč) operné hviezdy (José Cura, Ramon Vargas, Peter Dvorský, Edita Gruberová, Miroslav Dvorský, Ľubica Vargicová, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová…) herci (Jeremy Irons, Omar Sharif, Franco Nero, Emília Vášáryová, Ladislav Chudík, Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová, Zdeněk Svěrák, Božidara Turzonovová, Juraj Kukura, Martin Huba…), spisovateľky (Waris Dirie, Joy Fielding…), hudobníci (Ennio Morricone, Lisa Stansfield, Jaromír Nohavica, Marián Lapšanský[8], Peter Lipa, Dalibor Karvay…), vedci a pedagógovia (prof. Branislav Sitár, Ing. Miroslav Trnka, prof. Juraj Stern, prof. Pavel Traubner, prof. Juraj Pechan…), olympionici a paralympionici (Peter a Pavol Hochschornerovci, Michal Martikán, Ján Riapoš, Miroslav Šatan, Elena Kaliská, Danka Barteková, Alenka Kánová, Veronika Vadovičová…), ale aj mimoriadni ľudia s neobyčajnými osudmi.[9]

Literárna tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 vydala v spolupráci s Janou Benkovou autobiografický bestseller Alena Heribanová Vždy s úsmevom[10] a o dva roky neskôr knihu Babinec s Alenou Heribanovou.[11] V roku 2009 vydala a editovala publikáciu 37 TOP žien Slovenska.[12]

Reklamné kampane[upraviť | upraviť zdroj]

Niekoľko rokov bola tvárou kozmetiky Zepter, v roku 1999 prezentovala značku Jacobs Suchard Figaro v Kolumbii, Brazílii a Keni. V roku 2007 a 2008 bola tvárou najväčšej kliniky estetickej chirurgie na Slovensku Interklinik.

Charita[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1998 je tvárou kampane AVON - proti rakovine prsníka, kde niekoľkokrát moderovala celoslovenské pochody solidarity a iné spoločenské podujatia.[13][14] Od roku 1999 bola členkou správnej rady Nadácie pre deti Slovenska. [15] Je ambasadorkou medzinárodného projektu Bátor Tábor pre Slovensko. Každoročne podporuje v množstve programov aj ďalšie charitatívne projekty (Liga proti rakovine, Biela pastelka, program pre OZ Sklerozy multiplex…)

Zahraničné stáže a medzinárodné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 a 2000 absolvovala s tímom STV študijné pobyty v Londýne v BBC v rámci projektu Children in Need. V roku 2004 získala certifikát v štúdiu nemčiny na Goetheho inštitúte v Düsseldorfe. Účinkovala v mnohých medzinárodných programoch v Spojených štátoch amerických, Kanade, Číne, Kórei, Nemecku, Taliansku, Rakúsku, Belgicku, Rusku, kde moderovala koncerty a prezentácie pri rôznych príležitostiach na najvyššej spoločenskej úrovni (Olympijské a Paralympiské hry – kultúrne programy v Slovenskom dome, novoročné koncerty, televízne galaprogramy…) Niekoľko rokov spolupracovala s Nemecko – arabskou komorou v koprodukčných programoch (Káhira – Tenorové gala pod Pyramídami, 100 výročie Siemens…)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]