Alexander Ilečko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander Ilečko
slovenský sochár
Narodenie25. február 1937 (85 rokov)
Bratislava, Slovensko
Alma materVysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Alexander Ilečko (* 25. február 1937, Bratislava) je slovenský sochár.[1]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1937 v Bratislave. Maturoval na gymnáziu v Revúcej v roku 1954. V rokoch 1954 – 1961 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Oddelení reliéfneho sochárstva u prof. P. Matejku a prof. J. Mudrocha a oddelení reliéfneho sochárstva prof. F. Štefunko a prof. R. Pribiš. V roku 1967 absolvoval postgraduálne štúdium na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. Venuje sa sochárstvu.

Ilečkova tvorba je veľmi variabilná, nestereotypná a štýlovo neviazaná na umelecké smery. Ako sám priznáva osudným sa mu stalo drevo a tak vytvoril niekoľko rozmerných priestorových kompozícii z dreva, metamorfózy plastík žien v rôznych fázach života, ako aj subtílne a bizarne deformované plastiky z epoxidu, hliny alebo bronzu.

V roku 1973 vznikol súbor Hlavy z kolorovanej a glazovanej hliny. Neskôr svoj vzťah k svojim generačným druhom, ale aj rodinným príslušníkom, vyjadruje práve vytvorením niekoľkých búst (vyše 30) - busta Ivan Popovič, Peter Jaroš a pod.

Alexander Ilečko je jedným zo zakladateľov Sochárskych sympózií v Moravanoch nad Váhom. Vystavoval na samostatných aj kolektívnych výstavách v Bratislave, Prahe, Paríži, Brne, Piešťanoch a pod.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. lab.SNG. Alexander Ilečko [online]. webumenia.sk, [cit. 2018-03-05]. Dostupné online.