Alfred Dreyfus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alfred Dreyfus
Kapitán francúzskej armády
Kapitán francúzskej armády
Narodenie9. október 1859
Mulhouse, Francúzsko
Úmrtie12. júl 1935 (75 rokov)
Paríž, Francúzsko
PodpisAlfred Dreyfus, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Alfred Dreyfus
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Alfred Dreyfus

Alfred Dreyfus (* 9. október 1859, Mulhouse, Francúzsko – † 12. júl 1935 Paríž) bol kapitán francúzskej armády, ktorý bol v roku 1894 krivo obvinený a odsúdený vojenským súdom za vlastizradu a vojenskú špionáž v procese, ktorý neskôr vstúpil do dejín ako Dreyfusova aféra.

Dreyfus si od roku 1894 odpykával trest na galejach na Diabolskom ostrove neďaleko Francúzskej Guayany. Od začiatku výkonu trestu bol prísne stráženým väzňom a vzhľadom na neskoršie udalosti v jeho afére sa jeho podmienky ešte zostrovali a bol udržiavaný v prísnej informačnej izolácii. 24. novembra 1898 bol na Diabolskom ostrove vypočúvaný, v júli 1899 bol zmenený jeho status z väzňa na obvineného a bola mu navrátená uniforma. 7. augusta 1899 sa potom začal vojenský súdny proces, ktorý znova otvoril pôvodnú žalobu a v konečnom verdikte mu vymeral nepodmienečný trest 10 rokov odňatia slobody. Vzápätí ho prezident omilostil. V roku 1906 bol nakoniec úplne zbavený viny.

V roku 1908 sa zúčastnil umiestnenia popola Émile Zolu v parížskom Panteóne. Zola zásadným spôsobom ovplyvnil priebeh Dreyfusovej aféry publikovaním pamfletu J’accuse a kvôli vývoju procesu musel emigrovať do Londýna. Aj keď bol Dreyfus fyzicky poznačený rokmi strávenými na galejach, slúžil krátky čas v priebehu 1. svetovej vojny, neskôr sa liečil vo Švajčiarsku.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]