Amelia Earhartová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amelia Earhartová
Amelia Earhartová
Osobné informácie
ŠtátUSA
Narodenie24. júl 1897
Atchison, Kansas, USA
Úmrtienezvestná od 2. júla 1937[pozn. 1]
pravdepodobne na atole Nikumaroro
Vyznamenania
Distinguished Flying Cross
Národná ženská sieň slávy
Harmon Trophy
Women in Aviation, International
PodpisAmelia Earhartová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Amelia Earhartová na www.ameliaearhart.com
Spolupracuj na Commons Amelia Earhartová

Amelia Mary Earhartová (* 24. júl 1897, Atchison, Kansas, USA – nezvestná od 2. júla 1937, pravdepodobne na atole Nikumaroro) bola americká pilotka, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. Pri pokuse uskutočniť let okolo sveta v roku 1937 záhadne zmizla počas letu nad Tichým oceánom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Bola dcérou Edwina a Amy Earhartových. Narodila sa v dome svojich starých rodičov v kansaskom meste Atchison. Jej starým otcom z matkinej strany bol Alfred Otis. V lietadle prvýkrát sedela v roku 1920. O rok neskôr absolvovala lekcie lietania a kúpila si vlastné lietadlo, dvojplošník Kinner Airster. V roku 1922 vytvorila neoficiálny rekord; ako prvá žena letela vo výške približne 4 250 metrov. V roku 1923 dostala ako šestnásta žena pilotnú licenciu od Medzinárodnej leteckej federácie (FAI).

Dňa 17. júna 1928 ako prvá žena preletela v lietadle Fokker F.VIIb/3m Atlantický oceán (z Trepassey Harbor v Newfoundlande do Burry Port vo Walese) však len ako spolucestujúca. V roku 1930 prekonala ďalší rekord; ako prvá žena letela rýchlosťou približne 290 km/h.

V dňoch 20.21. mája 1932 znovu preletela Atlantický oceán. Tentokrát letela sama v jednomotorovom lietadle Lockheed Vega a stala sa tak prvou ženou, ktorá uskutočnila sólový prelet Atlantiku. Po lete trvajúcom 14 hodín a 56 minút pristála v severnom Írsku, kvôli technických a poveternostným problémom sa jej nepodarilo pôvodne plánované pristátie v Paríži.

V roku 1936 začala plánovať svoj let okolo sveta. Po prvom neúspešnom pokuse druhýkrát vzlietla s navigátorom Fredom Noonanom na stroji upravenom pre diaľkové lety s doletom až 4 000 km, Lockheed Model 10E Electra, 1. júna 1937 z Miami. Po medzipristátiach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii dorazili 29. júna do Lae na Novej Guinei. Mali za sebou 35 000 kilometrov letu a zostávalo im ešte posledných 11 000. Dňa 2. júla odštartovali smerom k Howlandovmu ostrovu v Tichom oceáne. Po približne 1 300 km letu sa rádiové spojenie prerušilo a lietadlo „zmizlo“. V roku 2010 boli objavené fragmenty kostí a ďalšie artefakty, ktoré mohli patriť Amelii Earhartovej a jej navigátorovi, na atole Nikumaroro, ktorý je súčasťou súostrovia Kiribati. Podľa objavov je pravdepodobné, že stroskotanci tu žili niekoľko týždňov až mesiacov, než zomreli, pravdepodobne na dehydratáciu (na ostrove nie je zdroj pitnej vody).[1] Podľa nájdeného hliníkového plátu znalci usudzujú, že skutočne išlo o lietadlo Lockheed Model 10E Electra.[2]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Presný dátum úmrtia nie je známy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]