Amfiteáter Košice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amfiteáter Košice 1959
Amfiteáter 1975

Amfiteáter Košice je amfiteáter v meste Košice na Slovensku - Festivalové námestie č. 2, Košice.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Umiestnenie košického amfiteátra bolo navrhnuté v roku 1954 na východnom svahu kopca na Kalvárii. Stavbu začali Pozemné stavby realizovať zemnými prácami v roku 1955 a samotná výstavba v rámci akcie "Z" sa začala svojpomocne roku 1956 na ktorej sa zúčastnili študenti 20 stredných odborných škôl a inštitúcii a všetky významné stavebné podniky v meste bolo ich okolo 17, napríklad Hutné stavby, Inžinierske stavby, Drevona a iné. Vstup do amfiteátra mal byť riešený zo zadu a tak vznikol cestný objazd a celé Festivalové námestie.

Celá výstavba bola pôvodne rozdelená do 4 etáp, no nakoniec z toho boli dve etapy, 1. etapa bola dokončená v roku 1959 a druhá etapa v roku 1963 -66 boli konečne dokončené sanitárne zariadenia a terénna úprava.Prvá zmienka o kolaudácii v archíve mesta je z roku 1963, kde sa doslova dali do užívania "schopné časti amfiteátra". Stavba budovy EKRAN, za premietacím plátnom, kde mali byť šatne pre učinkujúcich a reštaurácia a kancelárie Parku kultúry a oddychu, sa presunula až na rok 1968.

Projekt amfiteátra Ing. arch Gabriniho a Ing. arch V. Malinovského bol veľkolepý v tom, že svojou kapacitou sedadiel 25 000, bol jeden z najväčších v bývalom Československu, ale aj rozmermi premietacieho plátna.

Prvé letné premietanie sa však datuje už v roku 1965 v rámci „Filmového Festivalu Pracujúcich“ /FPP/, ktorý sa po rokoch presunul z mestských kín do amfiteátra a dlhé roky tvoril veľkolepú tradíciu stretávania sa košičanov na letnom premietaní, ktoré malo svoje čaro a atmosféru a chodievali tú i celé rodiny .V sobotu 19. júna 1965 vzhliadlo premiéru "Oskarovho" filmu mesta Sabinov Obchod na korze v hlavnej úlohe s Jozefom Krónerom , 20 000 tisíc divákov.

Od roku 1995 sa do amfiteátra presťahoval Miestny úrad Košice Sever, ktorý spravoval amfiteáter až do 1. augusta 2012, kedy sa začalo s rekonštrukciou v rámci investičných projektov Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, ktorá skončila 28. decembra 2012. Amfiteáter bol potom v správe Magistrátu mesta Košice a od 1. januára 2014 sa dostal do správy novovzniknutej príspevkovej organizácie mesta Košice "K13 - Košické kultúrne centrá" so sídlom na Kukučínovej ulici č.2, v Košiciach v novom KULTURPARKU.

Budova EKRAN v amfiteátri[upraviť | upraviť kód]

Budova EKRAN .jpg

V roku 1995 sa do budovy amfiteátra presťahoval Miestny úrad Košice Sever, ktorý spravoval amfiteáter na základe rozhodnutia Mestského zastupiteľstva až do leta 2012, keď sa začala rekonštrukcia v rámci investičných projektov Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Miestny úrad sídli v budove amfiteátra dodnes.

Počas starostovania Judr.Andreji Takáčovej /16 Rokov/ sa uskutočnilo v amfiteátri mnoho podujatí. Najznámejšie predstavenia, koncerty a akcie: Na skle maľované, Luciano Pavarotti, Las Ketchup, Tatu, Lucie, Alexandrovci, Johny Mečoch, veľký hudobný festival: Slovak Rock Camp, festival ROCK Made Gambrinus, koncerty: Omega, F. Nedveď so skupinou, maďarská EDDA, 4. dištriktuálny deň, VD ECAV so zahraničnou účasťou, koncertné podujatie: „Nebaľte kufre“, pravidelné podujatia: Folklórne slávnosti, Deň detí pre materské školy a školákov, Ahoj škola, výchovné koncerty pre mládež, akcia: „S ľuďmi a pre ľudí“ - vystúpenia detí košických škôl.

V roku 2011 sa uskutočnil , prvý ročník "Hokejového mestečka 2011" a zaznamenal desaťtisícovú návštevnosť pri sledovaní prenosu slovenských zápasov z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.

V suteréne budovy sú pekne upravené šatne pre učinkujucich .

Rok Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 v Košiciach v amfiteátri.[upraviť | upraviť kód]

Hľadisko

MÚ Sever v spolupráci s mestom Košice zorganizovalo "Hokejové mestečko " aj v roku 2013 a Mestská časť Košice - Sever zorganizovala denné letné premietanie v rámci projektu EHMK 2013 "Amfik uvádza...".

Okrem týchto podujatí, sa v amfiteátri v roku 2013 uskutočnili "Cassovia folkfest 2013", muzikál Móric Beňovský v podaní skupiny Ghymes a tanečného divadla Honvéd a v rámci Festivalu divadiel strednej Európy to bola " Horúčka Muzikálovej Noci "z produkcie Jána Durovčíka za podpory teamu Košice 2013 - Europského hlavného mesto Kultúry a team Košice 2013 - EHMK bol v roku 2013 ,primátorom mesta Košice ,poverený na technicko - organizačné zabezpečenie akcií v amfiteátri.

AMFITEÁTER Košice je v správe K 13 - Košické kultúrne centrá.[upraviť | upraviť kód]

Vstupná brána

V janurári 2014 dostalo amfiteáter do správy , K13 - Košické kultúrne centrá , Kukučínova č.2, Košice. K13 je pokračovateľ myšlienky Košice 2013 - EHMK . Spravuje zrekonštruované objekty v rámci Projektu EHMK - Košice 2013 a to Kasárne/KULTURPARK na Kukučínovej ulici č.2, Košice , Halu umenia - KUNTSHALE na Rumanovej č.1 Košice , Amfiteáter na Festivalom námestí č.2 Košice a Výmeníky po sídliskách ,ktoré sú pretvorené na komunitné kultúrné centrá v rámci projektu SPOTS.

Veľkú tradíciu začalo mať znova letné filmové premietanie a tak sa tu každý rok realizuje: "LETNÉ KINO V AMFIKU" - filmový festival počas júla a augusta a premieta sa v utorok , štvrtok a nedeľu vo večerných hodinách. Tento festival, v rámci slovenských kín a amfiteátrov, či letných kín dosahuje najvyššiu návštevnosť.

Obľúbenou tradíciou je aj veľmi úspešný REVIVAL FEST - festival revivalových rockových skupín, ktorý sa uskutočnuje vždy na konci sezóny.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Archív mesta Košice a Festivalový Večerník č.1 z roku 1965

Súradnice: 48°43′38″S 21°14′18″V / 48,727177°S 21,238461°V / 48.727177; 21.238461