Amfiteáter Košice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amfiteáter Košice
amfiteáter
Amfiteáter Košice v roku 1959
Prezývka: Amfík
Štát Slovensko Slovensko
Región Košický kraj
Okres Košice I
Mesto Košice
Mestská časť Sever
Súradnice 48°43′38″S 21°14′18″V / 48,727177°S 21,238461°V / 48.727177; 21.238461
Autor Ing. arch Gabrini
Ing. arch Malinovský
Vznik 1966
Vlastník Mesto Košice
Kapacita 5 000 na sedenie a 2 000 na státie
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Starého Mesta
Poloha v rámci Starého Mesta
Wikimedia Commons: Amfiteater Košice
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Amfiteáter Košice je amfiteáter v Košiciach, mestskej časti Sever na Festivalovom námestí č. 2.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Umiestnenie košického amfiteátra bolo navrhnuté v roku 1954 na východnom svahu kopca na Kalvárii. Stavbu začali Pozemné stavby realizovať zemnými prácami v roku 1955 a samotná výstavba v rámci akcie "Z" sa začala svojpomocne roku 1956 na ktorej sa zúčastnili študenti 20 stredných odborných škôl a inštitúcii, a všetky významné stavebné podniky v meste – bolo ich okolo 17. Medzi podniky patrili napríklad Hutné stavby, Inžinierske stavby a Drevona. Vstup do amfiteátra mal byť riešený zo zadu a tak vznikol cestný objazd a celé Festivalové námestie.

Celá výstavba bola pôvodne rozdelená do 4 etáp, no nakoniec z toho boli dve etapy, 1. etapa bola dokončená v roku 1959 a druhá etapa prebehla v roku 19631966. V druhej etape boli dokončené sanitárne zariadenia a záverečná terénna úprava. Prvá zmienka o kolaudácii v archíve mesta je z roku 1963, kde sa doslova dali do užívania "schopné časti amfiteátra". Stavba budovy EKRAN, za premietacím plátnom, kde mali byť šatne pre učinkujúcich a reštaurácia a kancelárie Parku kultúry a oddychu, sa presunula až na rok 1968.

Projekt amfiteátra Ing. arch Gabriniho a Ing. arch V. Malinovského bol veľkolepý v tom, že svojou kapacitou sedadiel 25 000 a rozmermi najväčšieho premietacieho plátna, bol jeden z najväčších v bývalom Československu.

Prvé letné premietanie sa však datuje už v roku 1965 v rámci „Filmového Festivalu Pracujúcich“, ktorý sa po rokoch presunul z mestských kín do amfiteátra. Dlhé roky tvoril veľkolepú tradíciu stretávania sa košičanov na letnom premietaní, ktoré malo svoje čaro a atmosféru a chodievali tú i celé rodiny. V sobotu 19. júna 1965 vzhliadlo premiéru "Oskarovho" filmu mesta Sabinov Obchod na korze v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom. Na premietaní sa zúčastnilo 20 000 tisíc divákov.

Od roku 1995 spravoval amfiteáter Miestny úrad Košice Sever až do 1. augusta 2012, kedy sa začalo s rekonštrukciou v rámci investičných projektov Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, ktorá skončila 28. decembra 2012. Amfiteáter bol potom v správe Magistrátu mesta Košice. Od 1. januára 2014 sa dostal do správy novovzniknutej príspevkovej organizácie mesta Košice "K13 - Košické kultúrne centrá" so sídlom na Kukučínovej ulici č. 2, v novom Kulturparku.

Budova EKRAN[upraviť | upraviť zdroj]

Budova Ekran sa dala do užívania až v roku 1976 a sídlil tam Park kultúry a oddychu a v budove boli ich kancelárie. Riaditeľom PKO bol známy muzikant Vlado Zelezňák, ktorý mal neskôr v budove aj nahrávacie štúdio , ďalej tam boli šatne pre učinkujúcich, kaviareň a reštaurácia.

V roku 1995 sa do budovy presťahoval Miestny úrad Košice Sever a sídli tam dodnes.

Počas starostovania Judr. Andreji Takáčovej, od roku 1995 sa uskutočnilo v amfiteátri mnoho podujatí. Najznámejšie predstavenia, koncerty a akcie: Na skle maľované, Luciano Pavarotti, Las Ketchup, Tatu, Lucie, Alexandrovci, Johny Mečoch, veľký hudobný festival: Slovak Rock Camp, festival ROCK Made Gambrinus, koncerty: Omega, F. Nedveď zo skupinou, maďarská EDDA, Elán, 4. dištriktuálny deň, VD ECAV so zahraničnou účasťou, koncertné podujatie: „Nebaľte kufre“, pravidelné podujatia: Folklórne slávnosti, Deň detí pre materské školy a školákov, Ahoj škola, výchovné koncerty pre mládež, akcia: „S ľuďmi a pre ľudí“ - vystúpenia detí košických škôl, atď.

V roku 2011 sa uskutočnil, prvý ročník "Hokejového mestečka 2011" a zaznamenal dvánásťtisícovú návštevnosť pri sledovaní prenosu slovenských zápasov z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2011. Hokejové mestečko organizovalo OZ Košice Sever v spolupráci z vtedajším starostom Mariánom Gájom.

Rok Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 v Amfiteátri[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 sa uskutočnil "Cassovia folkfest 2013", muzikál Móric Beňovský v podaní skupiny Ghymes a tanečného divadla Honvéd. V rámci Festivalu divadiel strednej Európy to bola "Horúčka Muzikálovej Noci" z produkcie Jána Durovčíka za podpory teamu EHMK 2013. Za technicko - organizačné zabezpečenie akcií v amfiteátri bol primátorom mesta Košice poverený v júni 2012, samotný tím EHMK Košice 2013, konkrétne manažérka Libuša Říhová . Miestny úrad Sever v spolupráci s mestom Košice a EHMK Košice 2013 zorganizovalo "Hokejové mestečko" aj v roku 2013 aj denné letné premietanie v rámci projektu EHMK 2013 s názvom "Amfik uvádza...", ktoré spoluorganizovalo OZ Košice Sever.

Amfiteáter v správe K13 - Košické kultúrne centrá[upraviť | upraviť zdroj]

V janurári 2014 dostala Amfiteáter do správy organizácia K13 - Košické kultúrne centrá. K13 spravuje zrekonštruované objekty v rámci Projektu EHMK - Košice 2013 a to kultúrne centrá : Amfiteáter , Kasárne - Kulturpark, Kunsthalle - halu umenia , Výmenníky po sídliskách, ktoré boli pretvorené na komunitné kultúrne centrá v rámci projektu s názvom SPOTS.

Veľkú tradíciu začalo mať znova letné filmové premietanie. A tak sa každý rok realizovalo : "Letné kino v Amfíku" - filmový festival počas júna , júla a augusta a začiatok septembra . Tento festival dosahoval v rámci slovenských kín, amfiteátrov a letných kín najvyššiu návštevnosť. Posledné tri roky 2020 až 2023 prevzalo produkciu letných filmových premietaní kino Úsmev Košice , pod názvom " Filmové Leto v Amfiku " a premieta sa skoro denne. V polovici júna sa tu realizuje aj svetoznámy medzinárodný filmový festival ART FILM FEST , ktorý trvá týždeň a prináša do Amfiku nielen skvelé filmové snímky, ale aj hviezdnych umelcov a hercov.

Obľúbenou tradíciou v košickom Amfíku je aj veľmi úspešný REVIVAL FEST – festival revivalových rockových skupín, ktorý sa uskutočňuje vždy na konci sezóny.

V roku 2019 tu bola najvyššia návštevnosť a to cez 60 000 tisíc a diváci zažili koncerty skupín: Paľo Habera a Team, Kandráčovci + Kollárovci, 70 výročie SĽUKU, koncert americkej kapely: Limp Bizkit a fínskej metalovej legendy: Apokalyptica.

V roku 2021 koncerty : Legendy OPER AIR TOR - V.Patejdl, B. Dubasová , P.Hammel a J.Lehotský, V roku 2021 a 2022 naplnil Amfik raper KALI a v roku 2023 zažili fanúšikovia legendy ako CHRIS NORMAN /ex Smokie/ a BONIE TYLER , predskokan slovenská legenda Peter Nagy.

O Amfiteáter v Košiciach a podujatia v ňom sa stále stará známa rocková moderátorka a manažérka Libuša Říhová

https://bandzone.cz/fan/libusarihova?at=info

Amfiteáter v Košiciach je jednoznačne DOMINANTA mesta Košice : https://www.youtube.com/watch?v=Ggv4N6OUyM0

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Archív mesta Košice a Festivalový Večerník č. 1 z roku 1965