Amok (album)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Amok je debutový album alternatívnorockovej skupiny Atoms for Peace. Vyšiel 25. februára 2013 vo vydavateľstve XL Recordings. Na albume sa podieľal spevák skupiny Radiohead, Thom Yorke (spev, gitara, klávesy a programovanie), basgitarista Red Hot Chili Peppers, Flea (basgitara), dlhoročný producent Radiohead, Nigel Godrich (produkcia a programovanie), Joey Waronker zo skupín Beck a R.E.M. (bicie) a Mauro Refosco z Forro in the Dark (perkusie). Album si získal zväčša priaznivé ohlasy kritikov.

Pozadie a nahrávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Atoms for Peace vznikli v roku 2009 s cieľom odohrať piesne z albumu Thoma Yorka, The Eraser, ktorý vyšiel v roku 2006. Po skončení turné v roku 2010 skupina tri dni improvizovala a nahrávala piesne v štúdiu v Los Angeles. Thom Yorke opísal svoju úlohu v štúdiu ako "vedúcu". Predviedol skupine vlastnú elektronickú hudbu a spoločne sa ju snažili priviesť k životu so skutočnými nástrojmi. Yorke povedal: „Hudba, ktorú tvorím na počítači je veľmi strnulá. Keď ju tak hrajú ľudia, vyznieva naozaj špecificky. Po technickej stránke dokážu zahrať väčšinu z nej, no v niektorých okamihoch sme použili elektronické zvuky. Bola to tak prenikavejšie a zaujímavejšie... Chceli sme dosiahnuť najmä to, aby na nahrávke nakoniec nebolo zjavné, kde začínajú ľudia a končia prístroje." Yorke s producentom Nigelom Godrichom nahrávky upravovali a aranžovali celé dva roky.

Vydanie[upraviť | upraviť zdroj]

Vôbec prvý singel, "Default", bol sprístupnený na stiahnutie 10. septembra 2012. Nasledoval singel "Judge, Jury and Executioner", ktorý na internete zverejnili 7. januára 2013 a 19. marca sa objavil aj vo forme vinylovej platne.

18. februára 2013 si fanúšikovia mohli album vypočuť na oficiálnej internetovej stránke Atoms for Peace.

28. februára 2013 vyšlo video k piesni "Ingenue". O réžiu a choreografiu sa postarali Garth Jennings a Wayne McGregor. S Yorkom pracovali už na videu k piesni "Lotus Flower" od skupiny Radiohead.

Reakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Na stránke Metacritic získal Amok 79 zo 100 bodov, čo je náznakom „zväčša priaznivých reakcií". Alex Petridis z denníkaThe Guardian udelil albumu 3 z 5 hviezdičiek: „Po technickej stránke je Amok nesmierne pôsobivý... znie bohato a hlboko, je plný nezvyčajných zvratov a kontrastov. No miestami sa zdá, že dôsledný proces tvorby si možno vyžiadal viac pozornosti ako samotné skladanie piesní. Aj napriek tomu, sú výsledky Amoku ohromné." Sputnikmusic udelil albumu 2,8 z 5 a podľa recenzie „sa len zriedka vymyká tomu, aby znel ako sólový album lídra Radiohead... je veľmi pravdepodobné, že si bežný poslucháč nájde niečo, čo si bude môcť v spleti hutných vrstiev Amoku vychutnať." Slant Magazine mu udelil 3 a pol hviezdičky z 5 a píše: „Vzhľadom na bohaté a rozmanité zloženie skupiny je sklamaním, že sa hudba Atoms for Peace do takej veľkej miery odvíja od predošlej tvorby Yorka a Godricha... výsledkom je v zásade zbierka pružných minimalistických rockových skladieb s hŕstkou zaujímavých, no v podstate povrchných elektronických ozdôb." Pitchfork Media ohodnotil album na 6,9 z 10 a uvádza, že aj keď je Amok „rozhodne farebnejší a má viac vrstiev ako The Eraser... pre rytmické kľučky sa javí zvláštne statický a uvážlivý a pôsobí dojmom neustáleho prešľapovania na mieste."

Zoznam skladieb[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Before Your Very Eyes... (5:47)
  2. Default (5:15)
  3. Ingenue (4:30)
  4. Dropped (4:57)
  5. Unless (4:40)
  6. Stuck Together Pieces (5:28)
  7. Judge, Jury and Executioner (3:28)
  8. Reverse Running (5:06)
  9. Amok (5:24)

Celková dĺžka: 44:35

Hudobníci[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amok (Atoms for Peace album) na anglickej Wikipédii.