Anatolij Nikolajevič Berezovoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anatolij Nikolajevič Berezovoj
sovietsky kozmonaut
Anatolij Nikolajevič Berezovoj
Št. príslušnosť ZSSR/Rusko
Stav zosnulý
Narodenie 11. apríl 1942
Enem, Adygejská autonómna oblasť, Krasnodarský kraj, Ruská SFSR, ZSSR (dnešné Rusko)
Úmrtie 20. september 2014 (72 rokov)
Moskva, Rusko
Iné zamestnanie pilot
Hodnosť plukovník
Čas vo vesmíre 211d 9h 4m
Kozmonaut od 1970
Misie Sojuz T-5, Saľut 7, Sojuz T-7
Kozmonaut do 1992
Anatolij Berezovoj (vľavo) na poštovej známke

Anatolij Nikolajevič Berezovoj (rus. Анатолий Николаевич Березовой; * 11. apríl 1942, Enem, Adygejská autonómna oblasť, Krasnodarský kraj, Ruská SFSR, ZSSR, dnes Rusko – † 20. september 2014, Moskva[1], Rusko) bol sovietsky kozmonaut.[2] V roku 1982 sa s Valentinom V. Lebedevom zúčastnil na lete kozmickej lode Sojuz T-5 a spolu absolvovali dlhodobý pobyt v kozmickej stanici Saľut 7.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Odštartoval z Bajkonuru spolu s Lebedevom na palube kozmickej lode Sojuz T-5 v máji 1982. V čase letu mal 40 rokov a do zoznamu kozmonautov Zeme sa zapísal ako 107. v poradí. Pripojili sa k vtedy novej sovietskej orbitálnej stanici Saľut 7 a strávili na nej viac ako pol roka (vtedajší rekord) ako prvá základná posádka. Absolvoval tu aj svoj prvý dvojhodinový výstup do voľného vesmíru (EVA) kvôli výmene vonkajších detektorov. K stanici sa postupne pripájali nákladné lode Progress 13 a 14. Stanicu navštívili kozmonauti ďalších misií, v júli 1982 Sojuz T-6 (Džanibekov, Ivančenkov, Chrétien), v auguste 1982 Sojuz T-7 (Popov, Serebrov a Svetlana Savická). Pretože ich Sojuz T-5 bol vo vesmíre príliš dlho, posledná návšteva odletela na Zem s ním a pri stanici im ponechala svoju loď. Po ich odlete ju preparkovali k prednému spojovaciemu uzlu a pokračovali v plnení zadaných úloh.

V októbri 1982 vyložili ďalšie zásoby z Progressu 15 a v novembri z Progressu 16. Progress 16 využili na zvýšenie obežnej dráhy celého komplexu. V decembri stanicu zakonzervovali a obaja odleteli v Sojuze T-7 domov. Po pristátí kabíny na padákoch museli celú noc stráviť v pristavenom terénnom vozidle, kvôli snehovej búrke ich vrtuľník nemohol v noci dopraviť na základňu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Soviet cosmonaut Berezovoy dies at age of 72 [online]. . Dostupné online. (anglicky)
  2. www.warheroes.ru.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]