Anatolij Pavlovič Arcebarskij

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anatolij Pavlovič Arcebarskij
sovietsky kozmonaut
Št. príslušnosť ZSSR/Rusko
Narodenie 9. september 1956 (61 rokov)
Prosianaja (dnes Prosiana), Dnepropetrovská oblasť, Ukrajinská SSR, ZSSR (dnešná Ukrajina)
Predchádzajúce zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť plukovník ruského letectva
Čas vo vesmíre 144 dní 15 hodín 21 minút
Kozmonaut od 2. septembra 1985
Misie Sojuz TM-12, Mir
Kozmonaut do 28. júla 1994

Anatolij Pavlovič Arcebarskij (rus. Анатолий Павлович Арцебарский, ukr. Анатолій Павлович АрцебарськийAnatolij Pavlovyč Arcebarskyj; * 9. september 1956, Prosianaja (dnes Prosiana), Dnepropetrovská oblasť, Ukrajinská SSR, ZSSR, dnes Ukrajina) je bývalý ruský kozmonaut ukrajinského pôvodu, ktorý má za sebou päť mesiacov pôsobenia na orbitálnej stanici Mir.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po absolvovaní leteckého učilišťa v Charkove roku 1977 pokračoval v štúdiu v škole testovacích pilotov, pritom vykonával svoje povolanie vojenského letca. Bol zaradený do Kyjevského vojenského okruhu resp. Severokavkazského vojenského okruhu. V roku 1983 úspešne zakončil štúdium a odišiel študovať do Moskvy na Moskovský letecký inštitút (letecké inžinierstvo). Štúdium tu ukončil roku 1987. Medzitým pri štúdiu v rokoch 1985-1987 absolvoval základný kozmonautický výcvik. V roku 1991 absolvoval let do vesmíru. V Hviezdnom mestečku žil v rokoch 1988-1994. Po návrate z vesmíru nastúpil na štúdium na Vojenskú akadémiu Generálneho štábu, doštudoval roku 1996. V rokoch 1999-2003 bol poradcom pre vesmírne systémy pre Hlavný vojenský štáb Ruskej federácie v Moskve. Je ženatý.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Do vesmíru sa dostal na palube kozmickej lode Sojuz TM-12 (misia katalogizovaná v COSPAR ako 1991-034A) v máji roku 1991. Loď s volacím znakom Ozón odštartovala z kozmodrómu Bajkonur a na jej palube bola trojica Arcebarskij, Sergej Krikaľov a Helen Sharmanová zo Spojeného kráľovstva. Dva dni po štarte sa loď spojila so stanicou Mir, posádka do nej prestúpila a krátko potom začala pracovať spoločne s predchádzajúcou posádkou. Tá zo stanice aj so Sharmanovou 26. mája odletela na Zem. Arcebarskij s Krikaľovom tu ostali ako deviata základné posádka a strávili na stanici päť mesiacov. Anatolij tiež absolvoval šesť výstupov do otvoreného vesmíru kvôli práci mimo stanice. Strávil pri nich vo skafandre 31 hodín. Na stanici prijali nákladné lode Progress M-8 a Progress M-9. V októbri boli vystriedaní ďalšou základnou posádkou, ktorá priletela v lodi Sojuz TM-13. Dňa 10. októbra vzali na palubu Franza Viehböcka z Rakúska zo Sojuzu TM-13 a odleteli vo svojej lodi Sojuz TM-12 na Zem. Ešte toho istého dňa sa vrátili do Hviezdneho mestečka.

Je registrovaný ako 248. človek vo vesmíre so 144 dňami strávenými v kozme.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]