Andrej Nikolajevič Tichonov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Andrej Nikolajevič Tichonov
ruský matematik
ruský matematik
Narodenie30. október 1906
Gagarin, Smolenská oblasť, Rusko, vtedy Gžatsk, Ruská ríša
Úmrtie8. november 1993 (87 rokov)
Moskva, Rusko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Andrej Nikolajevič Tichonov

Andrej Nikolajevič Tichonov (rus. Андрей Николаевич Тихонов) (* 30. október 1906, Gagarin, Smolenská oblasť, Rusko, vtedy Gžatsk, Ruská ríša - † 8. november 1993, Moskva, Rusko) bol ruský matematik a geofyzik. Je známy predovšetkým vďaka práci v oblastiach topológie, funkcionálnej analýzy, geofyziky a matematickej fyziky.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Andrej Nikolajevič Tichonov sa narodil v roku 1906 v meste Gžatsk neďaleko Smolensku v rodine obchodníka. V roku 1910 sa rodina presťahovala do Moskvy, začiatkom občianskej vojny odišli na Ukrajinu a v roku 1919 sa opäť vrátili do Moskvy.

V roku 1922 ako šestnásťročný nastúpil na matematicko-fyzikálnu fakultu Moskovskej štátnej univerzity. Už ako študent dosiahol pod vedením Pavla Sergejeviča Alexandrova pozoruhodné výsledky najmä v oblasti topológie. V roku 1927 ukončil štúdium a zostal na univerzite.

V roku 1939 sa stal korešpondentom Akadémie vied ZSSR, v roku 1966 aj jej riadnym členom. Zohral rozhodujúcu úlohu pri založení fakulty informatiky na Moskovskej univerzite, v rokoch 19701990 pôsobil ako jej prvý dekan. Zomrel v roku 1993, je pochovaný na Novodievčom cintoríne.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejšie výsledky dosiahol Tichonov v oblastiach topológie a funkcionálnej analýzy, ako aj v niektorých oblastiach fyziky. Je po ňom pomenovaných viacero matematických viet a konceptov.

V oblasti topológie je po ňom pomenovaná Tichonovova veta, ktorá hovorí, že súčin kompaktných topologických priestorov je tiež kompaktný. Je tiež po ňom pomenovaná špeciálna trieda topologických priestorov, tzv. Tichonovove priestory.

V matematickej fyzike je autorom viet o jednoznačnosti pre rovnicu vedenia tepla. Študoval tiež Volterrove integrálne rovnice.

Je tiež autorom metódy Tichonovovej regularizácie. Zaoberal sa tiež asymptotickou analýzou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]