Angelov vodopád

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 5° 58′ 03″ s.š., 62° 32′ 08″ z.d.

Angelov vodopád

Angelov vodopád (špa. Salto (del) Ángel; v jazyku miestnych indiánskych kmeňov Parekupa-meru alebo Kerepacupai Merú) je najvyšší vodopád na svete. Je súčasťou Národného parku Canaima, ktorý patrí do Svetového dedičstva UNESCO.

Je 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády. Padá z bralného lemu stolovej hory známej pod názvom Auyán Tepui v Guyanskej vysočine na východe Venezuely. Nachádza sa na rieke Churún, ktorá patrí do povodia Orinoka. Jeho celková výška je 979 m[1] (podľa venezuelskej vlády 1 002 m), voda v jeho hornej časti absolvuje neprerušený voľný pád v dĺžke 807 metrov, v dolnej časti potom meria 172 m.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Názov dostal podľa amerického pilota a dobrodruha Jimmiho Angela, ktorý ho objavil v roku 1937, ale v názve vodopádu prísne vzaté nie je anglické slovo (meno) Angel, ale španielske slovo Ángel, ktoré znamená anjel (slovenský názov vodopádu je teda prísne vzaté nesprávny).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Na vrchole náhornej plošiny Auyantepui s plochou 770 km² sa zachytáva veľké množstvo dažďovej vody. Tá sa steká do jednej rieky a potom kaskádovito padá do kotla rieky Churún. Podľa posledných výskumov môže na plošine Auyantepui spadnúť ročne až 7 000 mm zrážok. Prúd padajúcej vody nie je stály. V daždivých obdobiach zaplavuje voda aj dažďový prales pod vodopádmi. Keď je sucho, značná časť vody sa vyparí ešte než dopadne k päte skalného stupňa. Pod ním sa tak otvára pohľad na obrovský skalný amfiteáter, ktorý tu voda po milióny rokov vyhĺbila.

Angelov vodopád
Angelov vodopád

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. World Waterfall Database [online]. . Dostupné online. Archivované 2010-09-05 z originálu. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]