Angkór (komplex stavieb)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Angkor*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Chrám Bayon na Angkór Thom
Štát Kambodža Kambodža
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá i, ii, iii, iv
Identifikačné č. 668
Región** Ázia a Pacifik
Súradnice 13°25′0″S 60°10′0″V / 13,41667°S 60,16667°V / 13.41667; 60.16667
História zápisu
Zápis 1992  (16. zasadnutie)
V ohrození 1992 – 2004
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Angkór (iný prepis: Angkor, ďalšie varianty pozri v článku Angkór) je jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok a jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v juhovýchodnej Ázii. V období 9. – 15. storočia tu ležalo hlavné sídlo Khmérskej ríše a z tej doby sa zachovalo veľké množstvo pamiatok. Angkór leží v kambodžskej provincii Siem Reap a názov je odvodený zo sanskritského výrazu nagara znamenajúceho "mesto".

V roku 1992 bol zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá silná vlna indického vplyvu zastihla Indočínu v prvých storočiach existencie kresťanstva. Bola to zásluha brahmanov, indickej kňazskej kasty, a v neskoršej dobe budhistických misionárov. A práve v tejto skutočnosti možno nájsť vysvetlenie prečo sú chrámy v Angkóre dokladom fascinujúceho spojenia domorodých a cudzích, importovaných prvkov. Miestne khmérske uctievanie predkov a posvätnej hory sa miesilo s hinduistickým ideálom univerzálneho vládcu a s mýtmi o kozmickej, svetovej hore ako osi okolo ktorej sa svet otáča.

Niekoľko storočí rozkvetu Khmérskej ríše ukončil rok 1431. Angkór prevzali do svoji rúk monarchovia susedného kráľovstva Thajčanov – zhruba zodpovedá dnešnému Thajsku – a mesto bolo nadobro zabudnuté. Až v 19. storočí francúzsky prírodovedec Henri Mouhot vo svojej knihe Cesta okolo sveta opísal poklady Angkóru, a tým obrátil pozornosť západu ku khmérskej civilizácii.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Na celej ploche sa vyskytuje viac ako 1 000 pamiatok od jednoducho navŕšených kôp kameňov a tehiel až po majestátne chrámy, ktorým vládne Angkór Vat. Ten dal vybudovať Súrjavarman II. ako svoj chrám a hrobku. Veľa chrámov bolo reštaurovaných a spolu tak dnes predstavujú najkomplexnejšiu najväčšiu ukážku khmérskej architektúry.

V roku 2007 bolo pomocou satelitných snímok a ďalších techník zistené, že v predindustriálnom období išlo o najväčšie mesto na svete.[1] Pre porovnanie – známe mayské mesto Tikal v Guatemale bolo (podľa stavu poznania v roku 2007) asi 20-krát menšie. Samotné jadro mesta (t.j. Angkór Thom a Angkór Vat s bezprostredným okolím) sa rozkladalo od východu na západ na cca. 24 km, od severu na juh na 8 km. Na to nadviazalo ďalšie osídlenie okolo toho jadra, s celkovou rozlohou cca 3 000 km².

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A comprehensive archaeological map of the world's largest preindustrial settlement complex at Angkor, Cambodia [online]. [Cit. 2013-09-25]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Angkor na českej Wikipédii.