Preskočiť na obsah

Arnold Flögl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arnold Flögl
operný spevák
Narodenie10. júl 1885
Kroměříž
Úmrtie20. november 1950 (65 rokov)
Bratislava

Arnold Flögl (* 10. júl 1885, Kroměříž – † 20. november 1950, Bratislava) bol český operný spevák (bas), pedagóg a herec, pôsobiaci na Slovensku.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyučil sa za zubného technika, ale viac ho zaujímal spev. Odišiel do Martina, kde v rokoch 1909 – 1912 pôsobil v speváckom zbore. Potom prijal ponuku na hosťovanie v Národnom divadle v Prahe, kde ako hosť pôsobil od decembra 1912 do apríla 1913. Po hosťovaní sa stal riadnym členom opery Národného divadla, kde potom pôsobil až do júla 1919. Po odchode z Národného divadla pôsobil v Kráľovskej opere v Záhrebe. Po návrate zo Záhrebu sa neúspešne usiloval o opätovné angažmán v Prahe. Nakoniec získal angažmán v opere Národného divadla v Brne, kde pôsobil v rokoch 1924 – 1930. Od roku 1930 bol sólistom opery Slovenského národného divadla v Bratislave, kde pôsobil až do svojej smrti. Pôsobil ako pedagóg na Hudobnej a dramatickej akadémii pre Slovensko, respektíve na Štátnom konzervatóriu v Bratislave (1935 – 1945). Medzi jeho žiakov patrili: Ján Hadraba, Oľga Hanáková, Gizela Veclová a iní.

Vynikal svojím krásne školeným hlasom. Vyvinul sa v skvelého basistu so zvučnými hĺbkami a plnými výškami. Svojím herectvom sa dokázal vteliť do vážnych aj groteskne démonických úloh, ktoré zvýrazňoval prirodzenými výrazovými prostriedkami. Bol známy aj ako wagnerovský operný interpret. Medzi jeho najvýraznejšie roly patria Gildas (Starý kráľ), Gremin (Eugen Onegin), Mefistofeles (Faust a Margaréta), Don Qujoote (Don Quichotte), arcibiskup Arnošt (Karlštejn), Herman (Tannhäuser), Kardinál (Židovka), Duch (Tajomstvo), Lucifer (Čert a Káča) a iné.

Pokúšal sa aj o opernú réžiu. Vynikal ako interpret a propagátor ľudových piesní. Prekladal do slovenčiny operné libretá a texty. V posledných rokoch života sa objavil ako herec v niekoľkých filmoch.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]