Baja California Sur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Baja California Sur
štát
Vlajka
Erb
Oficiálny názov:
Estado Libre y Soberano de Baja California Sur
Štát Mexiko Mexiko
Hlavné mesto La Paz
Rozloha 73 909 km² (7 390 900 ha)
Obyvateľstvo 691 161 (2012)
Vznik 8. október 1974
Guvernér Marcos Covarrubias Villaseñor
Časové pásmo MST (UTC -7)
 - letný čas MDT (UTC -6)
PSČ 23
Počet obcí 5
Poloha štátu v Mexiku
Poloha štátu v Mexiku
Poloha štátu v Mexiku
Wikimedia Commons: Baja California Sur
Webová stránka: Oficiálna stránka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Baja California Sur [vyslov: bacha kalifornia sur], doslova Južná Dolná Kalifornia, je mexický štát, ktorý sa nachádza v južnej časti Kalifornského polostrova.

Má rozlohu 73 909 km², tvorí 3,7 % povrchu Mexika. Susedí na severe so štátom Baja California. Hlavným mestom je La Paz, mesto nachádzajúce sa v južnej časti polostrova. Štát má 691 tisíc obyvateľov.

Reliéf je charakterizovaný pobrežnými planinami, hornatým Kalifornským systémom a dvoma púšťami: Centrálna púšť a Púšť Vizcaíno. Najvyšší vrchom je Sierra de la Laguna s nadmorskou výškou 2 080 metrov nad morom. Klíma má zväčša púštny charakter, iba región Los Cabos má horúcu, mierne vlhkú klímu. Krajiny je chudobná na vodné toky. Najväčšou riekou je San Ignacio. Ďalšími tokmi sú potoky San Benito, San Miguel a Raymundo.

Najdôležitejším odvetvím priemyslu je potravinársky priemysel. V štátnych vodách sa nachádza veľké množstvo rýb, preto je dôležitým aj rybolov. Baja California Sur je známa svojimi vysoko kvalitnými plodinami. Pestujú sa ďatle, figy, papáje, mangá, špargle, paprika, rajčiny, melóny.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]