Baja California

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Baja California je aj jeden z názvov pre Kalifornský polostrov.

Baja California [vyslov: Bacha Kalifornia], doslova Dolná Kalifornia, je federálny štát Mexika nachádzajúci sa na severe Kalifornského polostrova.

Na severe susedí s USA (Kaliforniou a Arizonou), na severozápade so Sonorou, na juhu so štátom Baja California Sur. Jeho rozloha je 71 777 km². Hlavným mestom je Mexicali. Štát obýva 2,487 milióna obyvateľov.

Povrch je plný kontrastov; nachádzajú sa tu hory, údolia a púštne pláne. Horský systém prechádza po celej dĺžke štátu. Najvyššími horami sú Sierra Juárez (1 800 m) a San Pedro Mártir (3 100 m). Tri štvrtiny povrchu tvorí púšť Desierto Sonorense. V štáte sa nachádzajú dva klimatické regióny. Severozápad je charakterizovaný oceánskou subtropickou klímou so zrážkami najmä v zime, východ je vyprahnutý. Na vodu nie je Baja California bohatá; 88 % vodných zdrojov je sústredených v Údolí Mexicali, 57 % vody odvádza rieka Colorado.

Najdôležitejším odvetvím hospodárstva je potravinársky priemysel (potraviny, nápoje, tabakové výrobky). Nasleduje kovospracovateľský a strojárenský priemysel, textilný, drevárenský a papierenský priemysel. Chová sa predovšetkým hovädzí dobytok. Štát je bohatý na náleziska minerálov a kovov. Ťaží sa zlato, meď, travertín, síra, olovo, soľ, kaolín.