Preskočiť na obsah

Baldassare Longhena

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Baldassare Longhena
taliansky architekt
Narodenie1598
Benátky
Úmrtie18. február 1682
Benátky
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Baldassare Longhena
Basilica di Santa Maria della Salute

Baldassare Longhena (* 1598, Benátky – † 18. február 1682, Benátky), bol taliansky architekt, ktorý pracoval predovšetkým v Benátkach. Patril k predstaviteľom neskorej benátskej renesancie a dynamického baroka.

Študoval u architekta Vincenza Scamozziho. Po jeho smrti dokončil monumentálny komplex kancelárskych a obytných budov Benátskej republiky Procuratie Nuove na Námestí svätého Marka, ktorý mu dáva dnešný vzhľad.

Jeho najznámejším dielom je Basilica di Santa Maria della Salute, ktorej výstavba bola zahájená roku 1631 v Benátkach na polostrove medzi kanálom Grande a Zattere. Dnes je to jeden zo symbolov mesta. Jej hlavný vstup bol neskôr kopírovaný na mnohých kostoloch a katedrálach v Benátkach a inde.

Navrhol množstvo ďalších kostolov, ako napríklad Chiesa dell'Ospedaletto či Santa Maria degli Scalzi postavený v rokoch 16561680 (fasádu tohto kostola navrhol Giuseppe Sardi).

Jeden z jeho najväčších plánov bola katedrála v Chioggii, postavená medzi rokmi 1624 a 1647. Po dokončení katedrály navrhol dva paláce na kanáli Grande v Benátkach: Ca' Rezzonico a Ca' Pesaro. Oba boli dokončené po jeho smrti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]