Basilicata

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Basilicata
(Regione Basilicata)
Región
Vlajka
Symbol
Štát Taliansko Taliansko
Súradnice 40°30′S 16°30′V / 40,500°S 16,500°V / 40.500; 16.500
Hlavné mesto Potenza
Rozloha 9 995 km² (999 500 ha)
Obyvateľstvo 590 944 (31. 10. 2008)
Hustota 59,12 obyv./km²
Prezident Vito De Filippo (PD)
NUTS ITF
HDP 10,5 miliárd € (2006)
Poloha v Taliansku
Poloha v Taliansku
Webová stránka: www.regione.basilicata.it
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Basilicata je región na juhu Talianska. Na západe susedí s Kampániou, na severe a východe s Apúliou a na juhu s Kalábriou. Územie regiónu zasahuje aj k moru, na západe je to krátky úsek pobrežia Tyrrhenského mora a na východe zasa Iónske more (Tarentský záliv).

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Basilicata je hornaté územie, ktoré sa rozkladá na veľkej časti južných Apenín, medzi riekou Ofanto, masívom Monte Pollino na juhu a riekou Bradano na východe. Nachádza sa tu vyhasnutá sopka Monte Vulture, pričom okolie je seizmicky aktívne, najmä pri mestách Melfi a Potenza. Veľká časť regiónu bola zdevastovaná pri veľkom zemetrasení v roku 1857.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Lucania

Región bol v minulosti známy aj ako Lucania, podľa pôvodných obyvateľov. Územie pred príchodom Grékov v 7. storočí pred Kr. obývali Samniti. Gréci toto územie začlenili do Magna Graecia, založili viaceré mestá, podporili poľnohospodárstvo a zaviedli obchod. Približne od 2. storočia pred Kr. bolo územie pod nadvládou Rimanov. Po Rimanoch na území vládla Byzantská ríša, ktorá pomenovala územie ako Basilicata. Neskôr toto územie napadli Normani a Švábi. V 13. storočí bola nastolená feudálna spoločnosť a región zostal v hlbokej chudobe. Neskôr v regióne panovalo Kráľovstvo oboch Sicílií a v roku 1860 sa Basilicata vzburou pridala k Talianskemu kráľovstvu. Počas tohto obdobia bolo štátom skonfiškované a predané veľké územie, ktoré vlastnila rímskokatolícka cirkev. Novými vlastníkmi ale bola hŕstka bohatých ľudí a obyčajní ľudia žili stále v chudobe. Vznikol tak fenomén miestnych zbojníkov, ktorých podporovala cirkev, aby povstali proti novému štátu. Tento odpor trval ešte veľa rokov. Po druhej svetovej vojne sa situácia vďaka pozemkovej reforme začala v regióne zlepšovať. V roku 1952 boli obyvatelia Sassi di Matera (stará časť mesta Matera) štátom presťahovaní, ale viacerí už predtým emigrovali čo viedlo k veľkej demografickej kríze. V roku 1994 bola Sassi di Matera zapísaná do Svetového dedičstva UNESCO, automobilka Fiat začala vyrábať v meste Melfi a vznikol Národný park Pollino.

Administratívne delenie[upraviť | upraviť zdroj]

Basilicata je rozdelená do dvoch provincií:

Provincia Rozloha (km²) Obyvateľstvo Hustota obyv. (obyv./km²)
Matera 3 447 203 837 59,1
Potenza 6 545 387 107 59,1

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Basilicata na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikizdrojoch Wikizdroje ponúkajú pôvodné diela od alebo o Basilicata
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Basilicata