Bernard Bolzano

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernard Bolzano
nemecky hovoriaci český matematik a filozof
nemecky hovoriaci český matematik a filozof
Narodenie5. október 1781
Praha, Habsburská monarchia (dnes Česko)
Úmrtie18. december 1848 (67 rokov)
Praha, Habsburská monarchia (dnes Česko)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Bernard Bolzano

Bernard Bolzano (* 5. október 1781, Praha – † 18. december 1848, Praha) bol významný nemecky hovoriaci český matematik a filozof.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Otec Bernarda Bolzana bol obchodník s umením pôvodom z Nesso (Provincia Como, Taliansko) a jeho matka dcéra nemeckého pražského obchodníka. Jeho mladší brat bol pražský lekár Peter Bolzano (*1794 - †1818). V detstve bol silne ovplyvnený náboženskosťou rodiny. Vedeckou a politickou literatúrou sa zaoberal už v mladosti.

Vyštudoval piaristické gymnázium v Prahe, ktoré ukončil v roku 1796 s výborným prospechom. Následne sa venoval štúdiu matematiky a logiky v trojročnej filozofickej prípravke, kde prednášal Stanislav Vydra.[chýba zdroj] V školskom roku 17991800 súkromne študoval matematiku a filozofiu a súčasne navštevoval prednášky prvého a druhého ročníka na Filozofickej fakulte Karlo–Ferdinandovej univerzity a prednášky matematiky Františka Josef Gerstnera. Napriek záujmu o matematiku a filozofiu sa po uplynutí školského roka rozhodol pre štúdium teológie. Na jeseň roku 1804 sa zaujímal o miesto profesora matematiky na pražskej univerzite, ktoré sa uvoľnilo po odchode Stanislava Vydry do dôchodku. Miesto bolo pridelené staršiemu uchádzačovi Ladislavovi Janderovi, Bernard Bolzano sa stal kňazom a na univerzitu nastúpil až o rok neskôr v roku 1805, keď prijal miesto univerzitného učiteľa náboženstva. V tom istom roku získal titul doktora filozofie. V roku 1819 mu bolo znemožnené učiť a rok nato bol z učiteľského úradu z rozhodnutia cisára pre svoje reformátorské názory prepustený.

Od roku 1820 žil Bernard Bolzano v ústraní a venoval sa, za podpory priateľov, vedeckej práci. Obdobie 18301841 strávil v Těchobuzi na Pacovsku, kde mimo iného napísal svoju autobiografiu venovanú Anne Hoffmannovej, ktorá sa o neho od roku 1823 starala. Ani odchod z univerzity neznamenal koniec jeho stíhania pre názory, ktoré mali odozvu v radoch študentov. Proces, ktorý proti Bolzanovi viedla cirkevná vyšetrovacia komisia, trval do roku 1828.

V rokoch 18411848 sa Bernard Bolzano ako sekretár podieľal na prácach pre Kráľovskú českú spoločnosť náuk, kde prispieval svojimi prednáškami. V tomto období vznikol celý rad jeho matematických pojednaní. Bernard Bolzano zomrel 8. decembra 1848. Pochovaný je na Olšanských cintorínoch (oddelenie VII).

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho matematická prvotina Betrachtungen über einige Gegenstände der Elementargeometrie z roku 1804 sa zaoberala problémom rovnobežiek. V ďalších prácach z rokov 18101817 ako Beyträge zu einer begründeteren Darstellung der Mathematik, Der binomische Lehrsatz und als Folgerund aus ihm der polynomische und die Reihen, Rein analytischer Beweis a v prácach z rokov 18331848 Wissenschaftslehre, Grössenlehre sa venoval spresňovaniu základov matematickej analýzy. Väčšina prác ostala v podobe rukopisov, s výnimkou diela Paradoxien des Unendlichen, ktoré vyšlo v roku 1851 v Lipsku a ovplyvnilo tvorcu teórie množín Georga Cantora.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]