Bitka o Guadalcanal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bitka o Guadalcanal
Súčasť druhej svetovej vojny
Marines rest in the field on Guadalcanal.jpg
Dátum 7. august 1942 – 9. február 1943
Miesto Guadalcanal, Šalamúnove ostrovy
Výsledok Víťazstvo USA
Protivníci
US flag 48 stars.svg USA
Austrália Austrália
Nový Zéland Nový Zéland
Veľká Británia Spojené kráľovstvo
Fiji Fidži
Tonga Tonga
Naval Ensign of Japan.svg Japonsko
Velitelia
Robert Ghormley
Wiliams Halsey,Jr.
Richmond K. Turner
Alexander Vandegrift
Alexander Patsch
Isoroku Jamamoto
Nishizo Tsukahard
Jinichi Kusaka
Hitoshi Imamura
Harukichi Hyakutake
Sila
60 000 vojakov (pozemné jednotky) 36 000 vojakov (pozemné jednotky)
Straty
7 100 mŕtvych
4 zajatí
29 lodí
615 lietadiel
31 000 mŕtvych
1 000 zajatých
38 lodí
683 – 880 leitadiel
Vojna v Pacifiku
Pearl Harbor - 1. Marshallove a Gilbertove ostrovy - 1. Filipíny - Singapur - Jávske more - Koralové more - Midway - Guadalcanal - RY - Šalamúnove ostrovy - Aluety - 2. Gilbertove a Marshallove ostrovy - 2. Filipíny - Mariány a Palau - Kazan Rettō a RjúkjuKarolíny - Mandžusko - Okupácia Japonska

Bitka o Guadalcanal známa pod krycím názvom operácia Watchtower zahŕňa sériu ozbrojených stretnutí počas druhej svetovej vojny, ktoré prebiehali od 7. augusta 1942 až do 7. februára 1943 medzi vojskami Spojených štátov a Cisárskeho Japonska. Guadalcanalská kampaň sa stala jedným z najdôležitejších momentov vojny v Pacifiku.

Celá operácia bola súčasťou amerického plánu na zaistenie trás konvojov smerujúcich medzi USA, Austráliou a Novým Zélandom. Uskutočnená len niekoľko mesiacov po začiatku bojov o cestu Kokoda, bola druhou veľkou ofenzívou Spojencov namierenou proti japonským silám.

7. augusta 1942 sa spojenecké, hlavne americké sily vylodili na ostrovoch Guadalcanal, Tulagi a Florida na juhu Šalamúnových ostrovov s cieľom zlikvidovať ich novo budovanú základňu, ktorá by ohrozovala zásobovacie cesty medzi USA a Austráliou. Po obsadení Guadalcanalu a Tulagi plánovali Spojenci pokračovať v útokoch na japonské základne v Rabaule na Novej Británii. Spojenci spočiatku rýchlo premohli početne podstatne slabšiu japonskú posádku, ktorá držala ostrovy od mája 1942. Postupne obsadili Tulagi aj Floridu, takisto ako letisko pri meste Honiara (vtedy známe ako Henderson Field), ktoré Japonci stavali na Guadalcanale.

Spočiatku zaskočené japonské jednotky však podnikli v auguste a novembri 1942 niekoľko pokusov získať letisko Henderson Field späť. Došlo k trom väčším pozemným bitkám a piatim veľkým námorným stretom. Letecké boje nad oblasťou neutíchali prakticky po celú dobu. Začiatkom novembra 1942 došlo k veľkej námornej bitke o Guadalcanal. Američanom sa podarilo odraziť japonský pokus o vylodenie dostatočne veľkého kontingentu vojsk, ktorý by získal letisko späť. V decembri 1942 sa Japonci vzdali svojich pokusov o znovuobsadenie letiska a začali sťahovať svoje sily. Posledné japonské sily boli z ostrova stiahnuté 7. februára 1943 počas vrcholiacej ofenzívy amerického XIV. zboru.

Ťaženie na Guadalcanale bolo spojené s viacerými námornými stretmi medzi spojeneckými silami a japonským námorníctvom. Bitka o Guadalcanal bola spolu s víťazstvom v bitke o Midway začiatočným krokom k zdolaniu japonskej nadvlády v Ázii a v Tichom oceáne. Táto bitka bola súčasne prvou veľkou ofenzívou Spojencov proti Japonsku a prechodom od defenzívnych operácií k ofenzívam, ktoré neskôr viedli k definitívnej porážke Japonska v druhej svetovej vojne.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]