Bitka v Sundskom prielive

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bitka v Sundskom prielive
Súčasť druhej svetovej vojny

Ťažký krížnik USS Houston
Dátum 28. február - 1. marec1942
Miesto Sundský prieliv, Tichý oceán
Výsledok Japonské víťazstvo
Protivníci
USA
Austrália
Japonsko
Velitelia
Hector Waller
Albert H. Rooks
Kenzabuo Hara
Takeo Kurita
Sila
2 krížniky 1 ľahká lietadlová loď, 1 nosič hydroplánov, 5 krížnikov, 12 torpédoborcov, transportné a pomocné lode
Straty
2 krížniky potopené, 596+ mŕtvych 2 transportné lode a 1 mínolovka
Vojna v Pacifiku
Pearl HarborGuam (1941)MalajziaFilipíny (1941 – 1942)SingapurHolandská východná India (1941 – 1942)Koralové moreMidwayGuadalcanalSavovýchodné Šalamúnove ostrovymys Esperanceostrovy Santa Cruzpri GuadalcanaleTassafarongaRennellov ostrovBismarckovo moreKomandorské ostrovyTarawaFilipínske moreMariány a PalauSaipanGuam (1944)TinianPeleliuFilipíny (1944 – 1945)LeyteManila (1945)Iwó-džimaOkinava

Bitka v Sundskom prielive bola jednou z námorných bitiek druhej svetovej vojny. Prebehla v noci z 28. februára na 1. marca, 1942. Vznikla v dôsledku snahy o evakuáciu spojencov z Jávskej oblasti.

Po katastrofálnej porážke spojencov v bitke v Jávskom mori 27. februára 1942 zostalo spojencom na Jáve len niekoľko plavidiel. 28. februára kotvili v Sarubaji ťažký krížnik HMS Exeter a 7 torpédoborcov. V Batávii kotvil ťažký krížnik USS Houston a ľahký krížnik HMAS Perth. Spojenecké velenie rozhodlo, že tieto spojenecké lode budú z oblasti evakuované. Ako prvé odplávali zo Surabaja 4 torpédoborce USS John D. Edwards, USS Paul Jones, USS John D. Ford a USS Alden pod velením fregatného kapitána Binforda, ktorým sa podarilo prekĺznuť Balijským prielivom do Indického oceánu. Zostávajúce lode zo Surabaja už toľko šťastia nemali a boli potopené v bitke pri Baweane.

Houston a Perth vyrazili z Batávie 28. februára o 19:30 a ich cieľom bolo preplávať Sundským prielivom medzi Sumatrou a Jávou do Indického oceánu. Bez sprievodných plavidiel a leteckej podpory nemali veľa šance na úspech. Japonci navyše prisunuli do oblasti ďalšie lode. V Sundskom prielive križovali ťažké krížniky Suzuja, Kumano, Mikuma a Mogami. Na Jáve sa vyloďovalo 56 transportných lodí a im priamu podporu poskytovala skupina lodí pod velením kontraadmirála Kuritu v zložení 1 ľahká lietadlová loď Rjúdžó, 3 ľahké krížniky a 23 torpédoborcov.

Krátko pred 23. hodinou spozoroval japonský torpédoborec Fubuki obe spojenecké lode. Fubuki spravil dve akcie. Vystrelil salvu 9 torpéd na spojenecké lode. Tie sa však torpédam stačili vyhnúť a torpéda pokračovali do zálivu, kde kotvili transportné lode. Tu torpéda zasiahli a potopili mínolovku W-2 a transportné lode Sakura Maru a Horai Maru. Úspešnejšou akciou japonského torpédoborca bolo informovanie japonského velenia o prítomnosti lodí. Proti spojeneckým lodiam vyrazili ťažké krížniky Mogami a Mikuma, ľahké krížniky Natori, Jura a 9 torpédoborcov. Nastala prestrelka po ktorej sa krátko po polnoci 1. marca 1942 ľahký krížnik Perth potopil. O polhodinu neskôr sa potopil aj ťažký krížnik Houston. Z 1064 mužov, ktorí boli na palube, ich Japonci vylovili len 368. Na palube krížniku zahynul aj jeho veliteľ Albert H. Rooks.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hrbek Ivan: Krvavé oceány. Od plánu „Barbarossa“ k bitvě u Midway, Naše vojsko, Praha, 1994 (ISBN = 80-206-0391-3)
  • Hubáček Miloš: Pacifik v plamenech, Mladá fronta, Praha, rok = 1997 (ISBN = 80-204-0642-5)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bitva v Sundském průlivu na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).