Bocianska dolina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:34, 26. júl 2010, ktorú vytvorila Amonet (diskusia | príspevky) (fix. wl.)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bocianska dolina je 16 km dlhá dolina na Liptove. Oddeľuje dva geomorfologické podcelky Nízkych Tatier: Ďumbierske Tatry na západe a Kráľovohoľské Tatry na východe.

Začína pod sedlom Čertovica (1 238 m n. m.), prebieha približne smerom na sever a vyúsťuje do Liptovskej kotliny pri obci Kráľova Lehota. Dolinou v hornej časti preteká najprv krátky potok Čertovica, ktorý následne ústi do Boce (preteká susednou Starobocianskou dolinou). V doline ležia tri obce: Vyšná Boca, Nižná Boca a Malužiná. Okrem spomenutej Starobocianskej doliny do Bocianskej doliny vyúsťujú aj ďalšie bočné doliny: Podvrch a Malužinská dolina sprava, Svidovská a Michalovská dolina zľava.

Dolinou prechádza významná cestná spojnica Horehronia a Liptova - cesta I. triedy č. 72. Dolina je významnou oblasťou cestovného ruchu s početnými ubytovacími i stravovacími zariadeniami. Zachovaná drevená i murovaná architektúra sa postupne mení na rekreačné objekty. Obraz doliny dotvárajú početné drevené senníky, najmä v strednej časti doliny.