Bojovnica mierna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bojovnica mierna
Betta imbellis (male) 20100512 2.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Betta imbellis
Ladiges, 1975
Synonymá
Betta Phuket
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bojovnica mierna (Betta imbellis) je druh ryby patriacej do podradu labyrintkovité (Anabantoidei) čeľade guramovité (Osphronemidae) a rodu bojovnice (Betta). Občas sa označuje aj ako Bojovnica nebojovná (prevzaté z českej literatúry).

V prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie. Je známa z jednej lokality Indie a to z okolia Kuala Lumpur, bola objavená v roku 1970. Nakoľko obýva stojaté vody v močiaroch, ryžové polia, priekopy ktoré sú chudobné na kyslík, vyvinul sa im pomocný dýchací „nadžiabrový“ orgán tzv. labyrint, ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu.

Doplnkové mená[upraviť | upraviť kód]

V (cudzojezyčnej) odbornej literatúre sa používa aj vedecké meno: Betta Phuket, anglická literatúra často používa výrazy: Crescent Betta, Peaceful Betta. V českej literatúre je pomenovaná ako Bojovnice nebojovná.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Žiabrové viečko má vždy zelené na rozdiel od bojovnice pestrej ktorá ho má červené. Bojovnica mierna je veľmi plachá rybka, ktorá svoje pravé zafarbenie ukáže len v zatienenej nádrži a v spoločnosti jedincov svojho druhu. Samce sa navzájom predvádzajú ale nikdy si nebezpečne neublížia. Tento druh dorastá do dĺžky 6 cm (2,4 palca).

Určovanie pohlavia[upraviť | upraviť kód]

Samčeky majú živšie farby a prepracovanejšie plutvy.

Chov v akváriu[upraviť | upraviť kód]

Bojovnica mierna na rozdiel od bojovnice pestrej, ktorá prakticky z vody nevyskakuje, je bojovnica mierna vynikajúci skokan až do výšky 200 mm a môže využiť aj najmenšiu štrbinku a vyšplhá sa von z nádrže, najčastejšie niekde v jej kúte.

Dobre sa im darí v druhových nádržiach, alebo v spoločnosti pokojných neatakujúcich rýb. Môžu byť chované vo dvojiciach, a v prípade, že nádrž je dostatočne veľká môže byť chovaných spolu niekoľko párov pohromade.

Bojovnica mierna je pomerne plachá, bez agresie svojho bratranca Betta splendens. Potrebuje v nádrži množstvo úkrytov na všetkých úrovniach nádrže, vysoké rastliny a predovšetkým jaskyne. Nemá rada silný prúd.

Vhodná teplota pre tieto rybky je medzi 24 – 28 °C, tvrdosť v rozsahu 5 – 19 °dGH a pH vody by malo byť v rozpätí 6,0 – 7,0 pH, pričom je nevyhnutné prostredie udržiavať v uvedených mantineloch. Bojovnice sú veľmi citlivé na nepriaznivé podmienky, môžu trpieť alergiami na niektoré vybavenie akvária, prípadne na premnoženie baktérii a siníc.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

K potrave sa približuje váhavo a často ju aj vypľúva. Prijíma väčšinu potravín, vrátane peliet, vločiek, lariev hmyzu, dafnií a artémií.

Kŕmenie raz alebo dvakrát denne, lebo ako u väčšiny druhov Betta, sú náchylné k prejedaniu a zápche, takže jej strava musí byť starostlivo regulovaná.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Bojovnice sa rozmnožujú tak, že samček postaví hniezdo a keď sa mu samička poddá, tak z nej vytlačí v nežnom objatí vajíčka a starostlivo ich poukladá do hniezda, o ktoré sa pozorne stará a odháňa všetkých nevítaných návštevníkov.

Bojovnice mierne sa nerasia podobne ako bojovnice pestré, ale v jednej znáške je počet ikier zriedka vyšší ako 200 ikier (u pestrej je ich 500 – 800) sú trošku robustnejšie ale plôdik je po rozplave nemotornejší, živí sa len najdrobnejšou a málo pohyblivou živou potravou (nálevníky a vírniky) až po 6 dňoch začne konzumovať naukliá cyklópov a žiabroviek soľných. Plôdik rastie veľmi pomaly a pohlavne dospieva až vo veku 8 – 9 mesiacov. Voda na chov by mala byť mäkká cca 6°dGH a alkalita nemá presiahnuť hodnotu 1°, najvhodnejšia je neutrálna reakcia vody.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Frank Stanislav (Černý Jaroslav), Akváriové ryby, PRÍRODA (Artia Praha), 1984 64-072-84 (510-21-85)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Frank Stanislav (Černý Jaroslav), Akváriové ryby, PRÍRODA (Artia Praha), 1984 64-072-84 (510-21-85)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Peaceful betta na anglickej Wikipédii.