Bolid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bolid je buď mimozemské teleso, ktoré dopadlo na povrch Zeme alebo výnimočne jasný meteor podobný padajúcej ohnivej guli, bez ohľadu na to, či dopadol až na zemský povrch. Vo všeobecnosti sa za bolidy považujú meteory s jasnosťou väčšou ako mínus štvrtej magnitúdy (teda meteory jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme). Extrémne jasné bolidy (s jasnosťou vyše −20 magnitúd) sa zvyknú označovať aj ako superbolidy.

Pokiaľ sa používa v prvom význame, bolid môže explodovať pri dopade na zemský povrch, alebo v nízkej výške nad povrchom, a vytvorí tak veľký kráter. Je to všeobecný termín, ktorý neoznačuje podstatu dopadajúceho telesa, napr. či je to skalnatý alebo kovový meteorit, asteroid, ľadová kométa a podobne.

Od momentu, keď bol Chicxulubský bolid uvedený ako dôvod vyhynutia dinosaurov pred 65 miliónmi rokov, sú bolidy často označované ako príčiny veľkých klimatických zmien a masových vyhynutí. Žiadne ďalšie masové vyhynutia spojované s dopadmi mimozemských telies však neboli doteraz bezpečne zistené. Jedným z príkladov špekulácií, ktoré sú dnes veľmi populárne v alternatívnej geológii, je Tollmannov hypotetický bolid.

Známe dopady bolidov:

Iné známe bolidy:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]