Meteoroid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Meteorický dážď
Vstup meteoroidu do atmosféry, viditeľný ako meteor a dopadnúvší na povrch Zeme ako meteorit.

Meteoroid je relatívne malý (1mm - 100m) fragment úlomkov v slnečnej sústave. Delenie podľa rozmeru nie je presne stanovené, ale zvyčajne pevné telesá s rozmerom pod 1mm označujeme ako mikrometeoroidy a telesá nad 100m označujeme ako planétky. Niekedy sú meteoroidy priamo označené ako planétky.

Zrážka so Zemou[upraviť | upraviť zdroj]

Po vstupe meteoroidu do Zemskej atmosféry dochádza k svetelnému úkazu vytvorenému vďaka tlakom na vzduch (napriek všeobecnému názoru s tým trenie nemá nič spoločné) a následnej ionizácii čiastočiek vzduchu. Tento jav sa volá meteor alebo padajúca hviezda. Ak nejaká časť meteoru vydrží celú cestu dole na zemský povrch, nazýva sa meteorit.

Niekedy sa stáva, že teleso len preletí hornými vrstvami atmosféry Zeme a zasa sa vráti nazpäť do kozmického priestoru. V takom prípade ide o tzv. dotyčnicový meteoroid.

Veľkosť rizika škody pri zrážke so Zemou je závislá od veľkosti, hmotnosti, zloženia a rýchlosti meteoroidu a miesta jeho dopadu. Vstup väčších a rýchlejších meteoroidov do atmosféry môžeme pozorovať ako bolidy.

V slnečnej sústave[upraviť | upraviť zdroj]

Allan Hills 81005, Mesačný meteorit

Väčšina meteoroidov pochádza z pásu asteroidov , ktoré boli narušené gravitačnými vplyvmi planét. Niektoré častice sú z komét, ktoré pri prekrížení dráhy Zeme v mieste jej výskytu spôsobujú meteorické roje . Meteoroidy môžu byť aj fragmenty z telies ako Zem, Mars alebo náš Mesiac[1] , ktoré boli nárazom iného telesa vyhodené do vesmíru. Vo výnimočných prípadoch tieto dopadnú na Zem, kde sa ich výnimočne vzácne podarí nájsť a identifikovať.

Zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Takmer všetky meteoroidy obsahujú nepozemský nikel a železo. Delia sa na tri hlavné skupiny: železné, kamenné a zmiešané.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Lunar Meteorite: NWA 2425, Washington University in St. Louis (angl.)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Meteoroid