Boulevards des Maréchaux

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boulevard Kellermann s električkou

Boulevards des Maréchaux (doslova Bulváre maršalov) sú bulváre vedúce po okraji Paríža. Ich označenie vychádza z toho, že nesú mená francúzskych maršalov z obdobia Prvého cisárstva.
Ide o 22 bulvárov: Soult, Poniatowski, Général-d'Armée-Jean-Simon, Masséna, Kellermann, Jourdan, Brune, Lefebvre, Victor, Général-Martial-Valin, Murat, Suchet, Lannes, Amiral-Bruix, Gouvion-Saint-Cyr, Berthier, Bessières, Ney, MacDonald, Sérurier, Mortier a Davout

Maršali[upraviť | upraviť zdroj]

Počas Prvého cisárstva bol titul maršal Francúzska udelený 26 generálom. 19 z nich dalo meno bulvárom okolo Paríža. Ďalší štyria maršali majú pomenované iné ulice (Bon-Adrien-Jeannot de Moncey - Rue Moncey, Charles Pierre François Augereau - Rue Augereau, Dominique Catherine de Pérignon - Rue Pérignon a Charles Nicolas Oudinot - Rue Oudinot) a len traja maršali (Jean Baptiste Jules Bernadotte, Auguste Marmont a Emmanuel de Grouchy) nemajú v Paríži žiadnu ulicu. Admirál Étienne Eustache Bruix a generáli Jean Simon a Martial Valin, po ktorých sú pomenované aj Boulevards des Maréchaux, naopak neboli maršalmi.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Maršalské bulváre zaberajú priestor starej vojenskej cesty (Rue Militaire), ktorá viedla okolo mestských hradieb postavených v rokoch 1840 - 1845. Rozšírenie územia Paríža v roku 1860 až k týmto hradbám znamenalo pripojenie susedných obcí k mestu. Demolícia hradieb v 20. rokoch 20. storočí umožnila vytvoriť pás nových bulvárov okolo mesta.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Boulevard Macdonald

Boulevards des Maréchaux tvoria až na dve výnimky neprerušený pás obklopujúci celý Paríž. Hoci súbežne s ním vedie boulevard périphérique v priemernej vzdialenosti 150 m, nejedná sa o mestský okruh, ale o bežné ulice na ktorých je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h. Priestor medzi týmito bulvármi a obchvatom, kde stáli hradby, tvorí pás mestskej zástavby odlišnej od zvyšku mesta. Je tu veľké množstvo bytových domov lacného bývania, parkov, telocviční a štadiónov, a na juhu mesta tiež Cité internationale universitaire de Paris.

Jazdné pruhy pre autobusy sú oddelené od ostatnej vozovky a na chodníkoch boli vybudované cyklochodníky. Na bulvároch v južnej časti mesta vedie električková linka č. 3, ktorá bude v roku 2012 predĺžená na severovýchod.

Boulevard Sérurier a Boulevard Murat majú v porovnaní s inými Boulevards des Maréchaux veľmi neobvyklú trasu. Boulevard Sérurier vo svojej strednej časti prechádza zástavbou a nemá tak funkciu hlavnej dopravnej tepny.

Boulevard Murat zasa nenadväzuje urbanisticky na Boulevard du Général-Martial-Valin, ktorý leží cez rieku Seinu na druhom brehu. Cez Pont du Garigliano totiž pokračuje Boulevard Exelmans, ktorý sa medzi Boulevards des Maréchaux nepočíta (Rémy Joseph Isidore Exelmans (1775 - 1852) bol tiež maršal Francúzska, ale za Druhého cisárstva). Boulevard Murat vybieha až o niekoľko desiatok metrov po prúde rieky a pretože tu vedie hustou mestskou zástavbou, tiež nemá v tomto úseku funkciu hlavnej dopravnej tepny.

Zaujímavé miesta[upraviť | upraviť zdroj]

Bulváre prechádzajú okolo niektorých významných miest:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maršálské bulváry na českej Wikipédii.