Brewster Hopkinson Shaw

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Brewster H. Shaw)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brewster Hopkinson Shaw
Astronaut NASA
Brewster Hopkinson Shaw
Št. príslušnosťUSA
Narodenie16. máj 1945 (76 rokov)
Cass City, Michigan, USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre22 dní 5 hodín 51 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-9, STS-61-B, STS-28
Znaky misiíSts-9-patch.pngSts-61-b-patch.pngSts-28-patch.png
Kozmonaut do1995

Brewster Hopkinson Shaw (* 16. máj 1945, Cass City, Michigan, USA) je bývalý americký kozmonaut z raketoplánov, predstaviteľ NASA.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole v roku 1969 vyštudoval univerzitu vo Wisconsine a získal titul strojného inžiniera. Potom pracoval ako inštruktor v škole testovacích pilotov na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii. Do tímu kozmonautov NASA bol vybraný v roku 1978 v hodnosti kapitána amerického vojenského letectva ako astronaut – pilot. V tom čase bol už ženatý a mal tri deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel s expedíciou STS-9 v raketopláne Columbia (podľa COSPAR 1973-050.A). Leteli s ním: Owen Garriott, John Young, Robert Parker, Byron Lichtenberg a Nemec Ulf Merbold. Štart bol z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Počas letu zvládli 70 vedeckých experimentov a s menšími problémy aj pristátie na základni Edwards.

O dva roky neskôr pokračoval druhým letom v raketopláne Atlantis. Posádku tvorili veliteľ Brewster Shaw, pilot Bryan O'Connor, traja letoví špecialisti - Sherwood Spring, ekologička dr. Mary Cleaveová a Jerry Ross a nakoniec dvaja špecialisti nákladu: Mexičan Rodolfo Neri Vela (elektrotechnik) a Charles Walker z firmy McDonnell Douglas. Počas letu vypustili družice: Morelos B, určenú pre Mexiko, Aussat 2 pre Austráliu a RCA Satcom Ku-2 pre vnútroštátne spojenie v USA. V poriadku pristáli na základni Edwards.

Tiež tretí svoj let absolvoval ako kapitán raketoplánu. V posádke Columbie mal týchto kolegov: Richard Richards (pilot) a trojica letových špecialistov David Leestma, James Adamson a Mark Brown. Bol to let utajený, vojenský, pretože pri ňom vypustili dve špionážne družice. Aj tentokrát bol štart z Floridy – z mysu Canaveral a pristátie v Kalifornii na základni Edwards.

Počas svojich troch letov strávil na obežnej dráhe 22 dní. Je zapísaný ako 128 kozmonaut Zeme.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Zo strediska oddielu kozmonautov odišiel v roku 1995, avšak už predtým v Houstone pracoval na rôznych riadiacich funkciách NASA. V roku 1999 odišiel z NASA do firmy Boening Co., kde sa stal riaditeľom projektu ISS, v roku 2003 sa k NASA vrátil ako riaditeľ letových operácií USA.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]