Carl Franz Anton Ritter von Schreibers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karl Franz Anton von Schreibers

Carl Franz Anton Ritter von Schreibers (* 15. august 1775, Bratislava – † 21. máj 1852, Viedeň) bol rakúsky prírodovedec. Doktorát z medicíny získal vo Viedni v roku 1798. Študoval tiež botaniku, mineralógiu a zoológiu. Krátky čas asistoval svojmu strýkovi Josephovi Ludwigov von Schreibersovi s lekárskou praxou vo Viedni. Cestoval tiež po múzeách v Európe, v roku 1802 bol asistentom prírodopisu a poľnohospodárskych vied na Viedenskej univerzite. V roku 1806 bol vymenovaný za riaditeľa zbierky viedenských prírodných vied (Naturalienkabinette), čomu zasvätil svoj život.

Zaujímal sa o všetky aspekty prírodných vied. Počas jeho funkcie sa knižnica múzea rozrástla z niekoľkých vedeckých kníh na zbierku viac ako 30-tisíc zväzkov. Tu uložil aj svoju vlastnú prácu, ako aj zbierku meteoritov, čo bol hlavný objekt jeho štúdia. 31. októbra 1848 bola väčšina múzea zničená požiarom spôsobeným ostreľovaním viedenských revolucionárov cisárskou armádou. Schreibers bol zdrvený touto stratou a čoskoro nato sa zriekol funkcie, jeho zbierka meteoritov sa však zachovala.

Slávny rakúsky mineralóg, fyzik a geológ Wilhelm Karl Ritter von Haidinger po ňom pomenoval v roku 1847 nový minerál v meteorite Magura (Slanická Osada, Orava, Slovensko), fosfid železa a niklu (Fe,Ni)3P – schreibersit.[1][2] Okrem toho podľa Schreibersa je pomenovaná aj rastlina Schreibersiana longifolia z čeľade marinkovité (Rubiaceae), netopier Miniopterus schreibersii a kolibrík Heliodoxa schreibersii.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ĎUĎA, R.; OZDÍN, D.. Minerály Slovenska. Praha : Granit, 2012. S. 480.
  2. HAIDINGER, W.. Ber. Mitt. Freund. Naturwiss. Wien : [s.n.]. S. 69–70.
  3. OZDÍN D., 2015: 240 rokov od narodenia bratislavského rodáka – významného prírodovedca 19. storočia K. F. A. R. von Schreibersa. Esemestník, 4, 2, 47 - 48.

 Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]