Carlo Scarpa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carlo Scarpa
Carlo Scarpa
Dielo
Osobné informácie
Narodenie2. jún 1906
Úmrtie28. november 1978 (72 rokov)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Carlo Scarpa
(multimediálne súbory na commons)

Carlo Scarpa (* 2. jún 1906 – † 28. november 1978) bol taliansky architekt a dizajnér. Narodil sa 2. júna 1906 v Benátkach, Taliansku ako syn učiteľa na základnej škole. Ako dvojročný sa rodina presťahovala do Vicenza, kde Carlo Scarpa absolvoval strednú technickú školu. Po smrti svojej matky v roku 1919 sa Carlo vrátil do Benátok, kde začal navštevovať Royal Academy of Fine Arts/ Accademia di Belle Arti In Venice/.

Začiatok kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Po získaní titulu v roku 1926 sa stal Carlo učiteľom architektonického kreslenia na tejto škole. Po promóciach začal pracovať v M.V.M. Cappelin, kde čoskoro vymenil Vittoria Zecchina ako umelecký vedúci. Tento smer, ktorý založil Zecchin, kde pôvodne vytváral priehľadné fúkané sklenené kúsky v základných formách, kde detailné kúsky charakterizovali ich kuželovitý základ. Scarpa neskôr navrhol sklenené kúsky vo svetlých zafarbených vitrážach alebo dekoráciu s vencami. Cappelin sa zavrel pre bankrot v roku 1932.

Priemyselný a interiérový design[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1934 sa stal výtvarný vedúci po boku Veniniho /kde zostal do roku 1947/, tu Scarpa experimentoval v širokom potenciáli skla, používajúc a inovujúc mnoho tradičných techník, s ktorými získal extrajednoduché moderné kúsky. S Veniniho sklenenými prácami v Benátkach Carlo Scarpa vytvoril mnoho návrhov. Tu začal svoju kariéru ako interierový dizajnér a primyselný dizajnér.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Po vojne sa Carlo vrátil takmer exkluzívne k jeho práci architekta a učiteľa. Zotrval ako učiteľ na Univerzite v Benátkach, ale začal získavať úlohy, ktoré by mohli byť jeho majstrovskými kúskami. Najdôležitejšie sú Canova Plaster Cast Gallery in Possagno /1955-1957/, Castelvecchio Museum in Venice /1956/ za ktoré získal národnú cenu, možno jeho najvýznamnejšie dielo, Olivetti showroom in Piazza S. Marco, Venice /1957-1958/, Querini- Stampalia Foundation in Venice /1961-1963/, Brion Cemetery in San Vito d´Altivole /1969/, Banca Popolare di Verona in Verona

Carlo Scarpa odolal postmodernistickým a neoracionálnym vplyvom sedemdesiatych rokov, preferujúc vypracovávanie dekoratívneho systému odvodzovaného z materiálov modernej architektúry používanej v tradičnom remesle. Carlo Scarpa bol neustále v spojení s jeho remeselníkmi, a jeho kresby boli revidované takmer denne aby odzrkadlovali tzv. Preindustrializovanú pozornosť k starým metódam konštrukcie. Ako mnohí renesanční architekti, Carlo Scarpa zriedka musel stavať celé budovy.

V čase jeho smrti in 1978 keď mal 72 rokov, Carlo Scarpa bol na vrchole jeho slávy a vplyvu. Jeho budovy a projekty sú študované architektmi a študentmi na celom svete, a jeho dekoratívny štýl sa stal modelom pre architektov, ktorí si prajú oživiť remeslo a zmyselné materiály v súčasných metódach. Doteraz Carlo Scarpa zostáva záhadný charakter v histórii modernej architektúry a dizajnu. Jeho práca sa nepodrobuje ľahko vysvetleniu a analýze, navzdory pokusom mnohých architektov a historikov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]