Carlo Scarpa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Carlo Scarpa
Carlo Scarpa
Dielo
Osobné informácie
Narodenie 2. jún 1906
Úmrtie 28. november 1978 (72 rokov)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Carlo Scarpa
(multimediálne súbory na commons)

Carlo Scarpa (* 2. jún 1906 – † 28. november 1978) bol taliansky architekt a dizajnér. Narodil sa 2. júna 1906 v Benátkach, Taliansku ako syn učiteľa na základnej škole. Ako dvojročný sa rodina presťahovala do Vicenza, kde Carlo Scarpa absolvoval strednú technickú školu. Po smrti svojej matky v roku 1919 sa Carlo vrátil do Benátok, kde začal navštevovať Royal Academy of Fine Arts/ Accademia di Belle Arti In Venice/.

Začiatok kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Po získaní titulu v roku 1926 sa stal Carlo učiteľom architektonického kreslenia na tejto škole. Po promóciach začal pracovať v M.V.M. Cappelin, kde čoskoro vymenil Vittoria Zecchina ako umelecký vedúci. Tento smer, ktorý založil Zecchin, kde pôvodne vytváral priehľadné fúkané sklenené kúsky v základných formách, kde detailné kúsky charakterizovali ich kuželovitý základ. Scarpa neskôr navrhol sklenené kúsky vo svetlých zafarbených vitrážach alebo dekoráciu s vencami. Cappelin sa zavrel pre bankrot v roku 1932.

Priemyselný a interiérový design[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1934 sa stal výtvarný vedúci po boku Veniniho /kde zostal do roku 1947/, tu Scarpa experimentoval v širokom potenciáli skla, používajúc a inovujúc mnoho tradičných techník, s ktorými získal extrajednoduché moderné kúsky. S Veniniho sklenenými prácami v Benátkach Carlo Scarpa vytvoril mnoho návrhov. Tu začal svoju kariéru ako interierový dizajnér a primyselný dizajnér.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Po vojne sa Carlo vrátil takmer exkluzívne k jeho práci architekta a učiteľa. Zotrval ako učiteľ na Univerzite v Benátkach, ale začal získavať úlohy, ktoré by mohli byť jeho majstrovskými kúskami. Najdôležitejšie sú Canova Plaster Cast Gallery in Possagno /1955-1957/, Castelvecchio Museum in Venice /1956/ za ktoré získal národnú cenu, možno jeho najvýznamnejšie dielo, Olivetti showroom in Piazza S. Marco, Venice /1957-1958/, Querini- Stampalia Foundation in Venice /1961-1963/, Brion Cemetery in San Vito d´Altivole /1969/, Banca Popolare di Verona in Verona

Carlo Scarpa odolal postmodernistickým a neoracionálnym vplyvom sedemdesiatych rokov, preferujúc vypracovávanie dekoratívneho systému odvodzovaného z materiálov modernej architektúry používanej v tradičnom remesle. Carlo Scarpa bol neustále v spojení s jeho remeselníkmi, a jeho kresby boli revidované takmer denne aby odzrkadlovali tzv. Preindustrializovanú pozornosť k starým metódam konštrukcie. Ako mnohí renesanční architekti, Carlo Scarpa zriedka musel stavať celé budovy.

V čase jeho smrti in 1978 keď mal 72 rokov, Carlo Scarpa bol na vrchole jeho slávy a vplyvu. Jeho budovy a projekty sú študované architektmi a študentmi na celom svete, a jeho dekoratívny štýl sa stal modelom pre architektov, ktorí si prajú oživiť remeslo a zmyselné materiály v súčasných metódach. Doteraz Carlo Scarpa zostáva záhadný charakter v histórii modernej architektúry a dizajnu. Jeho práca sa nepodrobuje ľahko vysvetleniu a analýze, navzdory pokusom mnohých architektov a historikov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]