Catherine Ashtonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Catherine Ashtonová
Barónka Ashtonová
Barónka Ashtonová
Narodenie20. marec 1956 (66 rokov)
Lancashire
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Catherine Ashtonová

Catherine Margaret Ashtonová, barónka Ashton of Upholland (angl. Catherine Margaret Ashton; * 20. marec 1956; Upholland, Lancashire) je britská a európska politička, od októbra 2008 do decembra 2009 európska komisárka pre obchod, od 1. decembra 2009 do 1. novembra 2014 vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

V roku 1999 bola povýšená na barónku a stala sa doživotnou členkou Snemovne lordov, hornej snemovne britského parlamentu, za Labouristickú stranu. V júni 2001 sa stala námestníčkou ministra školstva a v nasledujúcom roku ministerkou. 28. júna 2007 ju nový britský premiér Gordon Brown vybral za vodcu Snemovne lordov a predsedníčku štátnej rady a uviedol ju do kabinetu, okrem iného aj preto, že v Snemovni lordov vyjednávala o Lisabonskej zmluve a zaoberala sa riešením otázok v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí Európskej únie.

V októbri 2008 sa stala britskou členkou Európskej komisie na poste komisárky pre obchod, kde nahradila Petra Mandelsona.

19. novembra 2009 bola zvolená za prvú vysokú predstaviteľku únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (ministerku zahraničných vecí EÚ) v histórii. V rámci pozície vysokej predstaviteľky únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku zastávala aj funkciu podpredsedníčky Európskej komisie (Vice President of European Commisssion) a zúčastňovala sa aj na zasadnutiach Európskej rady, kde predsedala Rade pre zahraničné veci (FAC).

Vyznamenanie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]