Preskočiť na obsah

Charles Augustin de Coulomb

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Charles Augustin de Coulomb
francúzsky fyzik a inžinier
Charles Augustin de Coulomb
Narodenie14. jún 1736
Angoulême, Francúzsko
Úmrtie23. august 1806 (70 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Charles Augustin de Coulomb

Charles Augustin de Coulomb (* 14. jún 1736, Angoulême – † 23. august 1806, Paríž) bol francúzsky fyzik a inžinier. Bol jedným z najdôležitejších fyzikov 18. storočia. Je po ňom pomenovaná jednotka elektrického náboja - C (coulomb).

Najprv bol dôstojník-inžinier, neskôr pracoval v rôznych štátnych úradoch, od roku 1781 člen francúzskej Académie des sciences.

Spočiatku sa zaoberal náukou o pevnosti a mechanikou, najmä stavebnou statikou (napr. 1776: Mémoire sur la statique des voûtes – Pojednanie o statike klenieb), potom teóriou jednoduchých strojov (napr. 1781: Théorie des machines simples – Teória jednoduchých strojov) a trením (dokázal tzv. Coulombov zákon trenia), potom torziou (napr. 1787: Recherches théoriques et expérimentales sur la force de torsion et sur l'élasticité des fils du métal – Teoretické a experimentálne výskumy o torznej sile a o elasticite kovových drôtov).

Roku 1785 objavil – pomocou torznej váhy skonštruovanej vďaka jeho výskumu torzie – tzv. Coulombove zákony o dvoch bodových elektrických nábojoch, ktoré sú základnými zákonmi elektrostatiky a majú rovnakú podobu ako Newtonov gravitačný zákon. V nasledujúcich štyroch rokoch vydal tieto zákony spolu s inými objavmi vo svojom základnom diele „Sur l'électricité et le magnétisme“ (O elektrine a magnetizme) obsahujúcom 7 pojednaní.

Ďalej zdôvodnil teóriu elektrickej polarizácie, dokázal, že sa elektrické náboje kumulujú len na povrchu kovových vodičov, a v oblasti Zemského magnetizmu (1788-92: Mémoirs sur l'électricité et le magnétisme – Pojednania o elektrine a magnetizme) zaviedol pojem magnetický moment.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]