Charles Moss Duke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Moss Duke
astronaut NASA
Charles Moss Duke
Št. príslušnosťUSA
Stavneaktívny
Narodenie3. október 1935 (84 rokov)
Charlotte, Severná Karolína, USA
Iné zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník, USAF
Čas vo vesmíre11 dní 1 hodina 51 minút
Kozmonaut od1966
MisieApollo 16
Znaky misiíApollo-16-LOGO.png
Kozmonaut do1. januára 1976

Charles Moss Duke (* 3. október 1935, Charlotte, Severná Karolína, USA) je bývalý americký kozmonaut. Roku 1972 sa zúčastnil na lete kozmickej lode Apollo 16 na Mesiac.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Vyrastal v Lancasteri v Južnej Karolíne. Spoločne s otcom jazdil na lov, chytať ryby a neskôr svoje záľuby rozšíril aj na golf. Po absolvovaní základnej a strednej školy nastúpil do Akadémie admirála Farraguta na Floride. S vynikajúcim prospechom ju ukončil a so štipendiom pokračoval v štúdiách na námornej akadémii vo West Pointe. Tam získal diplom inžiniera námorných vied. Potom sa rozhodol lietať, v Georgii absolvoval základný letecký výcvik a neskôr sa zacvičil na lety s vrtuľníkom a na lietadlo F-86. Bol poslaný na vojenskú službu do Európy, vtedajšej NSR. Po troch rokoch sa v roku 1961 vrátil do USA a rozhodol sa študovať ďalej, tentokrát na Massachusetts Institute of Technology. V roku 1964 tam získal diplom inžiniera letectva a astronautiky. Nastúpil ako testovací letec a neskôr inštruktor na základni Edwards a v apríli 1966 bol prijatý do NASA do tímu kozmonautov. V tom čase bol ženatý a mal dvoch chlapcov.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Odštartoval v kozmické lodi Apollo 16 spolu s kozmonautmi Youngom a Mattinglym z mysu Canaveral na jar roku 1972. Cieľom expedície bolo pristáť a vystúpiť na Mesiac. Zatiaľ čo na obežnej dráhe Mesiaca krúžil Mattingly, tak Young s Dukom na Mesiaci pristáli a strávili tam 71 hodín. Duke bol desiatym človekom, ktorý na povrch Mesiaca vystúpil. Po skončení prieskumu sa vrátili na obežnú dráhu a potom celá trojica v poriadku pristála na hladine Tichého oceánu po 11 dňoch vo vesmíre.

Po lete[upraviť | upraviť kód]

K 1. januáru 1976 z NASA aj z armády odišiel v hodnosti plukovníka vojenského letectva a venoval sa súkromnému podnikaniu. V roku 2005 bol na návšteve v Prahe a Brne, spojenej s prednáškou a rozdávaním autogramov, vystúpením v televízii Nova.

Galería[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]