Thomas Kenneth Mattingly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
T. Kenneth Mattingly, II
astronaut NASA
Ken Mattingly v roku 1971
Ken Mattingly v roku 1971
Stavneaktívny
Narodenie17. marec 1936 (87 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Iné zamestnanieinžinier
Hodnosťadmirál, US Navy
Čas vo vesmíre21d 4h 34m
Kozmonaut od1966
MisieApollo 16, STS-4, STS-51-C
Znaky misiíApollo-16-LOGO.pngSTS-4 patch.svg51-c-patch.jpg
Kozmonaut do1985

Thomas Kenneth „Ken“ Mattingly, II (* 17. marec 1936, Chicago) je bývalý americký astronaut z programu Apollo a letov s raketoplánom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Základnú aj strednú školu vychodil na Floride, potom študoval na Miami Edison High School. Titul leteckého inžiniera získal po ukončení štúdií na Auburn University v roku 1958. Potom sa stal stíhacím námorným letcom na lietadlových lodiach USS Saratoga a USS Franklin D. Roosevelt. Slúžil na nich päť rokov. Nasledovalo zaškolenie na testovacieho pilota a v roku 1966 sa dostal do piatej skupiny amerických kozmonautov. V NASA zotrval do roku 1985.

Bol zaradený do hlavnej posádky Apolla 13, ale kvôli rubeole však bol vyradený z posádky, nahradil ho John Swigert. Na vesmír musel Mattingly čakať v plnom výcviku ďalej. Oženil sa a má jedno dieťa.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát vzlietol s posádkou Apolla 16 na cestu k Mesiacu v apríli 1972. Štart z kozmodrómu na myse Canaveral, prelet na obežnú dráhu Mesiaca. Jeho kolegovia John Watts Young a Charles Duke pristáli na povrchu, Mattigly krúžil ďalej na jeho obežnej dráhe. Po návrate druhov odleteli a pristáli na Zemi v oblasti Tichého oceánu.

Druhý let absolvoval po desaťročnej pauze vyplnenej neustálym výcvikom. Bolo to na palube raketoplánu Columbia so štartom z Floridy v júni 1982. Letel spoločne s kozmonautom Hartsfieldom a bola to expedícia venovaná hlavne požiadavkám armády. Pristáli po 7 dňoch na letisku základne Edwards v Mohavskej púšti štátu Kalifornia.

Po tretíkrát letel v roku 1985 a opäť to bola expedícia vojenská. Na palube raketoplánu Discovery s ním leteli štyria vojaci – Loren Shriver, Ellison Onizuka, James Buchli a Gary Payton. Novinári kvôli utajeniu k miestu štartu ani nemali prístup. Jedným z dosiahnutých cieľov bolo vypustenie špionážnej družice Magnum nad Indický oceán. Pristáli na rovnakom mieste ako v predchádzajúcom lete.

Vo vesmíre bol trikrát, strávil v ňom 21 dní. Po svojom treťom lete z NASA odišiel.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 bol zamestnaný v Grumman Space Station Program Support Div. v meste Reston a v roku 1994 bol viceprezidentom spoločnosti Martin Marietta Astronautics v Denveri.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]