Thomas Kenneth Mattingly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Thomas Kenneth Mattingly
astronaut NASA
Ken Mattingly v roku 1971
Ken Mattingly v roku 1971
Št. príslušnosť USA
Stav neaktívny
Narodenie 17. marec 1936 (82 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Iné zamestnanie inžinier
Hodnosť admirál, US Navy
Čas vo vesmíre 21d 4h 34m
Kozmonaut od 1966
Misie Apollo 16, STS-4, STS-51-C
Znaky misií Apollo-16-LOGO.pngSTS-4 patch.svg51-c-patch.jpg
Kozmonaut do 1985

Thomas Kenneth Mattingly (* 17. marec 1936, Chicago, Illinois, USA) je bývalý americký kozmonaut z programu Apollo a letov s raketoplánom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Základnú aj strednú školu vychodil na Floride, potom študoval na Miami Edison High School. Titul leteckého inžiniera získal po ukončení štúdií na Auburn University v roku 1958. Potom sa stal stíhacím námorným letcom na lietadlových lodiach Saratoga a F.D.Roosevelt. Slúžil na nich päť rokov. Potom nasledovalo zaškolenie na testovacieho pilota a v roku 1966 sa dostal do piatej skupiny amerických kozmonautov. V NASA zotrval do roku 1985.

Bol zaradený do hlavnej posádky Apolla 13, ale kvôli rubeole však bol vyradený z posádky, nahradil ho John Swigert, na vesmír musel čakať v plnom výcviku ďalej. Oženil sa a má jedno dieťa.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát vzlietol s posádkou Apolla 16 na cestu k Mesiacu v apríli 1972. Štart z kozmodrómu na myse Canaveral, prelet na obežnú dráhu Mesiaca, jeho kolegovia John Young a Charles Duke pristáli na povrchu, Mattigly krúžil ďalej na jeho obežnej dráhe, po návrate druhov odleteli a pristáli na Zemi v oblasti Tichého oceánu.

Druhý let absolvoval po desaťročnej pauze vyplnenej neustálym výcvikom. Bolo to na palube raketoplánu Columbia so štartom z Floridy v júni 1982. Letel spoločne s kozmonautom Hartsfieldom a bola to expedícia venovaná hlavne požiadavkám armády. Pristáli po 7 dňoch na letisku základne Edwards v Mojavskej púšti štátu Kalifornia.

Po tretíkrát letel v roku 1985 a opäť to bola expedícia vojenská. Na palube raketoplánu Discovery s ním leteli štyria vojaci – Loren Shriver, Ellison Onizuka, James Buchli a Gary Payton a novinári kvôli utajeniu k miestu štartu ani nemali prístup. Jedným z dosiahnutých cieľov bolo vypustenie špionážnej družice Magnum nad Indický oceán. Pristáli na rovnakom mieste, ako v predchádzajúcom lete.

Vo vesmíre bol trikrát, strávil v ňom 21 dní. Po svojom treťom lete z NASA odišiel.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 bol zamestnaný v Grumman Space Station Program Support Div. v meste Reston a v roku 1994 bol viceprezidentom spoločnosti Martin Marietta Astronautics v Denveri.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]