Chasmosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chasmosaurus
Sketch chasmosaurus2.jpg
Rekonštrukcia Chazmosaura (zrejme druhu Chasmosaurus belli).
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Chasmosaurus
Lambe, 1914
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Chasmosaurus bol 5-6 metrov dlhý bylinožravý dinosaurus vážiaci okolo 3 ton. Známy je z dobrých pozostatkov troch druhov. Žil pred 76 až 72 miliónmi rokov na západe dnešnej Kanady.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Tento štvornohý rohatý dinosaurus predstavoval zástupcu podčeľade Ceratopsinae, niekedy nazývanej aj Chasmosaurinae. Mal tak kostený golier dlhší než ostávajúcu časť hlavy, pomerne nízku lebku a dva nadočnicové rohy dlhšie než roh nosový. Kostený golier chazmosaura bol na hranách pokrytý malými kostenými výrastkami, ktoré boli najväčšie v horných rohoch goliera. Disponoval tiež znakmi typickými pre všetky veľké ceratopsy – disponoval krátkym chvostom, silným zobákom a vytŕčajúcimi lícnymi kosťami. V rámci podčeľade Ceratopsinae bol najbližšie spríbuznený s rodom Pentaceratops a Agujaceratops, ktorého v minulosti považovali za druh Chasmosaura (C. mariscalensis).

Rod Chasmosaurus patrí medzi hŕstku dinosaurov, ktoré poznáme aj z odtlačkov kože (medzi ďalšie patria napríklad Microraptor, Carnotaurus, Edmontosaurus). Na základe týchto skamenelín vieme, že v koži mal chazmosaurus veľký počet malých kostených hrčiek.

Druhy[upraviť | upraviť kód]

Chasmosaurus je dnes známy z troch druhov (štvrtý získal vlastné rodové meno – Agujaceratops) – Chasmosaurus belli, C. russelli a C. irvinensis. Hojný druh C. belli sa vyznačoval dvoma formami, dlhorohou a krátkorohou. Tieto rozdiely možno zapríčinil sexuálny dimorfizmus. Chasmosaurus russelli sa, nerátajúc detaily stavby lebky, odlišoval od druhu C. belli väčšími telesnými rozmermi a dlhším nosovým rohom. C. irvinensis predstavoval zvláštny druh, nemal totiž nadočnicové rohy. Ďalším jeho znakom boli zmenšené odľahčovacie otvory v kostenom golieri.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]