Chester Nimitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Chester Nimitz
Chester Nimitz
americký admirál

Narodenie 24. február 1885
Fredericksburg, Texas, USA
Úmrtie 20. február 1966 (80 rokov)
San Francisco Bay, Kalifornia, USA

Chester Nimitz (* 24. február 1885, Fredericksburg, Texas, USA – † 20. február 1966, San Francisco Bay, Kalifornia) bol americký admirál, v rokoch 1945-1947 najvyšší veliteľ amerického vojenského námorníctva.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Fredericksburgu v americkom štáte Texas. V detstve ho veľmi ovplyvnil jeho starý otec, bývalý námorník. Pôvodne plánoval štúdium na West Pointe, no v tej dobe sa na školu nemal šancu dostať. Preto sa rozhodol pre dráhu v námorníctve.

Námornú akadémiu v Annapolise absolvoval v roku 1905. Po službe na Filipínach bol v roku 1909 preradený k ponorkám. V roku 1912 sa stal veliteľom atlantickej ponorkovej flotily a o rok neskôr absolvoval stáž v Nemecku, kde sa venoval hlavne štúdiu naftových ponorkových motorov. Počas prvej svetovej vojny pôsobil v hlavnom štábe ponorkového loďstva.

Od roku 1941 bol najvyšším veliteľom tichomorskej flotily. V roku 1942 riadil vylodenie na Guadalcanal. V rokoch 1943 - 1944 bol veliteľom ďalších vyloďovacích operácií v Tichomorí.

V roku 1944 spolu s admirálmi Leahym a Kingom dosiahol najvyššiu námornícku hodnosť v amerických námorných silách: päťhviezdičkový (flotilový) admirál (angl. Fleet Admiral), ktorá v americkom vojenskom systéme de facto označovala veľkoadmirála. Po druhej svetovej vojne táto najvyššia hodnosť už nebola nikdy použitá.

V roku 1945 sa spolu s D. MacArthurom zúčastnil kapitulácie Japonska. V tomto roku tiež nahradil vo funkcii vrchného veliteľa americkej flotily (angl. Commander in Chief of the US Fleet) Ernesta Kinga. Túto funkciu zastával do roku 1947, kedy odišiel do dôchodku.

V sedemdesiatych rokoch USA pomenovali na jeho počesť jednu z najlepšie navrhnutých a v súčasnosti najviac používaných tried lietadlových lodí: triedu Nimitz.

Odrazy v populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1976 vo filme Bitka o Midway jeho postavu stvárnil americký herec Henry Fonda.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]