Chester Nimitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chester W. Nimitz
americký admirál
americký admirál
Narodenie 24. február 1885
Fredericksburg, Texas, USA
Úmrtie 20. február 1966 (80 rokov)
San Francisco Bay, Kalifornia, USA
Alma mater United States Naval Academy
Štátne občianstvo USA Spojené štáty
Vojenská kariéra
Ozbrojené sily USA US Navy
Hodnosť Admirál flotily
V službe 1905 – 1966
Velil US Navy (1945 – 1947)
United States Pacific Fleet (1941 – 1945)
Účasť v bojoch
Vojny Prvá svetová vojna
Druhá svetová vojna
Bitky Bitka v Koralovom mori
Bitka o Midway
Bitka o Guadalcanal
Bitka vo Filipínskom mori
Bitka pri Leyte

Chester William Nimitz, Sr. (* 24. február 1885, Fredericksburg, Texas, USA – † 20. február 1966, San Francisco Bay, Kalifornia) bol americký admirál, v rokoch 1945 – 1947 najvyšší veliteľ amerického vojenského námorníctva.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Fredericksburgu v americkom štáte Texas. V detstve ho veľmi ovplyvnil jeho starý otec, bývalý námorník. Pôvodne plánoval štúdium na Vojenskej akadémii Spojených štátov vo West Pointe, no v tej dobe sa na školu nemal šancu dostať. Preto sa rozhodol pre dráhu v námorníctve.

Námornú akadémiu v Annapolise absolvoval v roku 1905. Po službe na Filipínach bol v roku 1909 preradený k ponorkám. V roku 1912 sa stal veliteľom atlantickej ponorkovej flotily a o rok neskôr absolvoval stáž v Nemecku, kde sa venoval hlavne štúdiu naftových ponorkových motorov. Počas prvej svetovej vojny pôsobil v hlavnom štábe ponorkového loďstva.

Od roku 1941 bol najvyšším veliteľom tichomorskej flotily. V roku 1942 riadil vylodenie na Guadalcanal. V rokoch 1943 – 1944 bol veliteľom ďalších vyloďovacích operácií v Tichomorí.

V roku 1944 spolu s admirálmi Leahym a Kingom dosiahol najvyššiu námornícku hodnosť v amerických námorných silách: päťhviezdičkový (flotilový) admirál (angl. Fleet Admiral), ktorá v americkom vojenskom systéme de facto označovala veľkoadmirála. Po druhej svetovej vojne táto najvyššia hodnosť už nebola nikdy použitá.

V roku 1945 sa spolu s D. MacArthurom zúčastnil kapitulácie Japonska. V tomto roku tiež nahradil vo funkcii vrchného veliteľa americkej flotily (angl. Commander in Chief of the US Fleet) Ernesta Kinga. Túto funkciu zastával do roku 1947, kedy odišiel do dôchodku.

V sedemdesiatych rokoch USA pomenovali na jeho počesť jednu z najlepšie navrhnutých a v súčasnosti najviac používaných tried lietadlových lodí: triedu Nimitz.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1976 vo filme Bitka o Midway jeho postavu stvárnil americký herec Henry Fonda.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]