Christoph Demantius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Christoph Demantius
nemecký skladateľ
Narodenie15. december 1567
Liberec, Česko
Úmrtie20. apríl 1643 (75 rokov)
Freiberg, Nemecko

Christoph Demantius (* 15. december 1567, Liberec – † 20. apríl 1643, Freiberg, Nemecko) bol nemecký hudobný skladateľ, hudobný teoretik, spisovateľ a básnik. Bol Monteverdiho súčasníkom, pôsobil v čase neskorej renesancie a raného baroka.

Narodil sa v Liberci (nem. Reichenberg), kde pravdepodobne získal prvé hudobné vzdelanie. Na začiatku deväťdesiatych rokov 16. storočia v Budyšíne napísal školskú učebnicu a roku 1593 získal titul na Univerzite vo Wittenbergu.

V roku 1594 sa presťahoval do Lipska a v roku 1597 sa stal učiteľom v Žitave (Zittau), kde pravdepodobne učil mladého Melchiora Francka.[1] Jeho ďalším miestom bolo povolanie kantora pri freibergskej katedrále, kde strávil zvyšok života. Na tomto pôsobisku zasiahla do jeho života tridsaťročná vojna počas ktorej zahynuli takmer všetky jeho deti zo štyroch manželstiev.[1]

Demantius bol veľmi plodným autorom, hoci sa do dnešných čias mnohé jeho diela nezachovali. Štylisticky bol nasledovníkom di Lassa. Ako hudobný teoretik sa stal známym vytvorením prvého slovníka hudobných pojmov v nemčine.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Blankenburg, Grove

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Christoph Demantius na českej Wikipédii a Christoph Demantius na anglickej Wikipédii.