Christoph Demantius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Christoph Demantius
nemecký hudobný skladateľ

Narodenie 15. december 1567
Liberec, Čechy
Úmrtie 20. apríl 1643 (75 rokov)
Freiberg, Sasko

Christoph Demantius (* 15. december 1567, Liberec, Čechy – † 20. apríl 1643, Freiberg, Sasko) bol nemecký hudobný skladateľ, hudobný teoretik, spisovateľ a básnik. Bol Monteverdiho súčasníkom, pôsobil v čase neskorej renesancie a raného baroka.

Narodil sa v Liberci (nem. Reichenberg), kde pravdepodobne získal prvé hudobné vzdelanie. Na začiatku deväťdesiatych rokov 16. storočia v Budyšíne napísal školskú učebnicu a roku 1593 získal titul na Univerzite vo Wittenbergu.

V roku 1594 sa Demantius presťahoval do Lipska a v roku 1597 sa stal učiteľom v Žitave (Zittau), kde pravdepodobne učil mladého Melchiora Francka. Jeho ďalším miestom bolo povolanie kantora pri Freibergskej katedrále, kde strávil zvyšok života. Na tomto pôsobisku zasiahla do jeho života tridsaťročná vojna, počas ktorej zahynuli takmer všetky jeho deti zo štyroch manželstiev.

Demantius bol veľmi plodným autorom, hoci sa do dnešných čias mnohé jeho diela nezachovali. Štylisticky bol Lassusovým nasledovníkom. Ako hudobný teoretik sa stal známym vytvorením prvého slovníka hudobných pojmov v nemčine.