Creed

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Creed
Skupina Creed v roku 2002
Skupina Creed v roku 2002
Základné informácie
Iné názvy: Naked Toddler
Pôvod Tallahassee, Florida, USA
Žáner(-re) Hard rock, Post-grunge,[1] Alternatívny rock[1]
Vydavateľstvá Wind-up
Súvisiace články Alter Bridge, Projected
Webstránka creed.com
Členovia skupiny
Scott Stapp
Mark Tremonti
Scott Phillips
Brian Marshall

Creed je americká rocková skupina ocenená cenou Grammy, ktorá vznikla v roku 1995 v Tallahassee na Floride. Populárnou sa stalaq koncom 90. rokov a začiatkom 00. rokov, keď vydala tri po sebe nasledujúce multi-platinové albumy, z ktorých jeden ocenený diamantovou platňou, pričom v USA predali viac ako 28 miliónov nahrávok[2] a celosvetovo viac ako 40 miliónov,[3] čim sa stali 9. najpredávanejším interpretom 00. rokov.[4] Kým skupina je často kritizovaná a parodovaná, je tiež často označovaná ako jedna z prominentných interpretov hnutia post-grunge konca 90. rokov a tiež ako jedna z komerčne najúspešnejších rockových skupín všetkých čias, so spevákom Scottom Stappom a gitaristom Markom Tremontim súčasne ako jeden z najplodnejších skladateľských tímov v histórii rockovej hudby.[5] Časopis Billboard zaradil skupinu Creed ako 18. najlepšieho interpreta 00. rokov.[6]

Popri Stappovi a Tremontimu sa skupina skladá z basgitaristu Briana Marshalla a bubeníka Scotta Phillipsa. Skupina vydala dva štúdiové albumy My Own Prison v roku 1997 a Human Clay v roku 1999, predtým, ako v roku 2000 Marshall opustil skupinu a bol nahradený koncertným basgitaristom Brettom Hestlom. Ich tretí album Weathered bol vydaný v roku 2001 s Markom Tremontim ako hráčom na basovej gitare predtým, ako sa skupina rozpadla v roku 2004 kvôli narastajúcemu napätiu medzi jej členmi. Tremonti, Phillips a Marshall založili skupinu Alter Bridge, kým Stapp začal svoju sólovú kariéru. Po mesiacoch špekulácií sa skupina Creed v roku 2009 znovu zjednotila a vydala album Full Circle.

Hudobný štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba skupiny Creed je predovšetkým označovaná ako rocková. Podľa časopisu Rolling Stone vokály Scotta Strappa sú ovplyvnené Jimom Morrisonom zo skupiny The Doors.[7] Andrew Leahey a Steve Huey z Allmusic opísali hudbu skupiny Creed ako hard rock a post-grunge.[8]

Creed je tiež niekedy označovaná ako kresťanská rocková skupina kvôli faktu, že ich prvé tri albumy za zameriavajú na otázky viery, kresťanstva a večnosti. Skupina nebola nikdy označovaná ako súčasná kresťanská skupina. Taktiež témy z ich hudobných diel ako „My Own Prison“, „Higher“, „My Sacrifice“, „What’s This Life For“, „With Arms Wide Open“ a „One Last Breath“ obsahujú zmienky o kresťanskej teológii, aj napriek čomu niesú považované za kresťanské rockové.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní
Bývalí
Koncertní

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia skupiny Creed

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b LEAHEY, Andrew; HUEY, Steve. Creed Biography [online]. AllMusic, [cit. 2010-03-21]. Dostupné online.
  2. Jonathan Cohen. Rock act Creed in talks to reunite. Reuters, 1. december 2008. Dostupné online.
  3. Creed [online]. MusicStop. Dostupné online.
  4. Yahoo Top 20 sellers of the 2000s [online]. YahooMusic. Dostupné online.
  5. Creed – Full Biography [online]. MTV. Dostupné online.
  6. Billboard's Best Artists of the Decade [online]. Billboard. Dostupné online.
  7. Erica Futterman. The Doors: Biography [online]. Rolling Stone, [cit. 2012-04-04]. Dostupné online. Archivované 2013-08-26 z originálu.
  8. Steve Huey. Creed [online]. Allmusic. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Creed

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]