Džidda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Džidda

Džidda (arab.: جدّة, "Babička ľudstva") je najväčšie centrum západnej Saudskej Arábie. Je taktiež najväčšie prístavné mesto v Červenom mori, druhé najväčšie mesto v krajine a najväčšie mesto v provincii Mekka. Mesto je považované za dôležité obchodné centrum Saudskej Arábie.

Veľkomesto Džidda je hlavnou vstupnou bránou do dvoch najsvätejších miest islamu a to do Mekky a Mediny. Zameriava sa predovšetkým na rozvoj vedy a techniky Saudskej Arábie. Počas leta je to obľúbené letovisko pre turistov.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Za mestom sa rozkladá rozľahlá púšť, ktorá tvorí väčšinu Saudskej Arábie. Centrálna časť je utvorená erodovanou plošinou a západná časť je prevažne hornatá. Pobrežnú časť tvorí pláž obmývaná Červeným morom, nazývaná Tihama. Pohorie, ktoré obklopuje mesto nesie názov Hidžáz.

Džidda leží v suchom podnebí, čiže letá sú suché a zimy mierne. Dažďové zrážky sú v meste zriedkavé a vyskytujú sa iba v novembri a decembri. Piesočné búrky navštívia mesto cez leto alebo zimu a prichádzajú z púští Arabského polostrova alebo severnej Afriky.