Dagmar Cipárová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dagmar Cipárová
slovenská šermiarka
slovenská šermiarka
Rod. menoBarániková
Narodenie2. máj 1989 (30 rokov)
Bratislava, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Dagmar Cipárová
Prehľad medailí
Reprezentácia: Slovensko Slovensko
Šerm kordom - ženy
Majstrovstvá Európy
bronz
Kazaň, Rusko 2011
U23
Svetové poháre FIE
zlato
Helsinki, Fínsko 2007
juniorky
bronz
Varšava, Poľsko 2008
juniorky
bronz
Dijon, Francúzsko 2009
juniorky
Satelitné turnaje FIE
bronz
Kodaň, Dánsko 2008
seniorky
bronz
Oslo, Nórsko 2009
seniorky
bronz
Split, Chorvátsko 2015
seniorky
bronz
Kodaň, Dánsko 2015
seniorky

Dagmar Cipárová, rod. Barániková, (* 2. máj 1989, Bratislava, Česko-Slovensko) je slovenská šermiarka (kordistka), reprezentantka Slovenska. Je členkou Bratislavského šermiarskeho klubu Ferdinanda Martinenga[1].

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Dagmar sa narodila v Bratislave svojim rodičom Dagmar a Miroslavovi ako druhé dieťa. Má staršiu sestru Miroslavu (* 1984). Navštevovala základnú školu na Mudroňovej ulici a potom gymnázium na Bilíkovej. V roku 2013 úspešne ukončila štúdium Priestorového plánovania a manažmentu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a bol jej udelný titul Inžinierka. Je vydatá za šermiara Štefana Cipára, žije v Bratislave.

Športová kariéra[upraviť | upraviť kód]

So šermom začala Dagmar oficiálne v roku 1997, keď bola registrovaná v Bratislavskom šermiarskom klube Ferdinanda Martinenga (vtedy iba Bratislavský šermiarsky klub).[2] Prvé kontaky s týmto športom zažíva však už oveľa skôr, keďže jej otec v tej dobe pôsobí v klube ako tréner. V detstve takisto úspešne hrala tenis a tancovala španielske tance. Jej prvou zbraňou bol fleuret a až neskôr sa jej výsadou stal kord.[3] Počas svojej kariéry zvíťazila na mnohých turnajoch a stala sa mnohokrát Majsterkou Slovenska v korde a fleurete, naposledy v roku 2013 v korde žien. Slovensko reprezentovala na troch Letných svetových Univerziádach (Belehrad 2009, Shenzen 2011 a Kazaň 2013). Stala sa 5-krát šermiarkou roka na Slovensku.

Zranenie[upraviť | upraviť kód]

V decembri 2013 sa nešťastne zranila, čoho výsledkom bol roztrhnutý krížny väz ľavého kolena a nútená prestávka. Dagmar podstúpila postupne dve operácie na bratislavskej špecializovanej klinike Sport Clinic, prvú v decembri krátko po zranení a druhú v januári 2014. Obe operácie viedol uznávaný špecialista MUDr. Vladimír Lupták (* 1964 - † 2014). Na súťažné planše sa Dagmar vrátila v septembri 2014 po 8 - mesačnej rehabilitácii a naplno odštartovala novú sezónu.

Najväčšie športové úspechy[upraviť | upraviť kód]

Je držiteľkou bronzovej medaily z Majstrovstiev Európy U23 2011 v Kazani. V roku 2007 vyhrala Svetový pohár junioriek v Helsinkách a v ďalšej sezóne pridala do svojej zbierky dve bronzové medaily na Svetových pohároch v Dijone a Varšave. Ako juniorka získala bronzovú medailu na Satelite v Kodani a v roku 2009 si vybojovala miesto v šestnástke na Majstrovstvách Európy žien v Plovdive. V nasledujúcej sezóne získala bronzovú medailu na prestížnom Oslo Cup-e v Nórsku. V roku 2015 v Splite vybojovala ďalšiu bronzovú medailu na FIE satelitnom turnaji Kupa Svatog Duje. V novej sezóne, v novembri 2015, pridala do svojej zbierky ďalší bronz z Trekanten Open v Kodani.

V júni 2015 reprezentovala Slovensko na historicky 1. Európskych hrách v Baku, kam si vybojovala postup na kvalifikácii v Budapešti v decembri 2014. V rozhodujúcom zápase porazila držiteľku dvoch olympijských medailí Jelenu Rublevsku z Litvy. Je prvou kordistkou v ére samostatnosti, ktorej sa podarilo prebojovať na takto významné podujatie. V súčasnosti na základe výsledkov z EH v Baku patrí Dagmar medzi TOP30 kordistiek v Európe.[4]

Kvalifikácia na OH Rio de Janeiro 2016[upraviť | upraviť kód]

V olympijskej sezóne si Dagmar vybojovala prvé kvalifikačné body v novembri v Kodani na FIE satelitnom turnaji Trekanten Open, keď až v semifinále turnaja prehrala s nasadenou jednotkou a neskoršou víťazkou Ayou Shimookawou z Japonska.

Referencie[upraviť | upraviť kód]