Preskočiť na obsah

Danna García

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Danna García
Celé menoDanna Maria García Osuna
Narodenie 4. február 1978 (46 rokov)
Medellín, Kolumbia
PrezývkyDannita
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1982 - prítomnosť
Oficiálna webstránkadannagarcia.com

Danna García, rodená Danna Maria García Osuna (* 4. február 1978, Medellín, Kolumbia) je kolumbijská herečka a speváčka. Na Slovensku je známa hlavne vďaka svojej úlohe v telenovele Skrytá vášeň.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Danna García je dcérou kolumbijskej speváčky Claudie Osuna, ktorá bola známa najmä v 70. rokoch 20. storočia, a manažéra Jaimeho Garcíu. Má dvoch súrodencov: o rok staršiu sestru Claudiu Andreu, a mladšieho brata Jaimeho.

Svoju televíznu kariéru začala už ako štvorročná, keď spolu so sestrou účinkovala v reklamách. Neskôr sa objavila v seriáli Imaginate a už ako sedemročná moderovala detské správy s názvom Notti tutti cuanti. V roku 1989 hrala v seriáli Azúcar rolu malej Caridad, za ktorú bola neskôr nominovaná na ocenenie India Catalina v kategórii najlepšia detská herečka. Jej prvá hlavná úloha v telenovele prišla v roku 1993, keď mala 14 rokov; objavila sa v historickom seriáli La Otra raya del tigre. O rok neskôr už hrala jednu z vedľajších postáv v jednej z najznámejších telenoviel Café con aroma de mujer. Diváci si ju odvtedy na celom svete pamätali ako Marcelu Valejo a tento projekt jej priniesol medzinárodnú popularitu. Spolu so svojou sestrou Claudiou ešte v tom istom roku založili hudobnú skupinu "Café moreno", ktorá vydala troj-platinové album Momposino. Skupina sa však neskôr rozpadla, najmä kvôli tomu, že sa Danna rozhodla naplno venovať herectvu.

Po dvoch menších projektoch v jej rodnej Kolumbii - Victoria (1995) a El día es hoy (1996) - dostala v roku 1997 možnosť pracovať v mexickej stanici TV Azteca. Išlo o telenovelu s názvom Al norte del corazón, kde hrala jednu z vedľajších postáv. Jej rola Eloísy bola jej prvou a zároveň doteraz poslednou postavou so záporným podtónom. Stala sa prvou Kolumbijčankou, ktorá spolupracovala s mexickou spoločnosťou. Po skončení nakrúcania sa vrátila naspäť do Kolumbie, aby mohla študovať manažment na univerzite.

V roku 1998 dostala ponuku hrať hlavnú úlohu v telenovele Perro amor, ktorá mala veľký úspech. Získala viaceré ocenenia, medzi nimi Premio MIDIA 98. Po tomto projekte sa znova vrátila do mexickej TV Aztecy, tentokrát pre hlavnú úlohu v telenovele "Háblame de amor", ktorá obdržala veľmi dobré kritiky. Po nej nasledovala prestávka v podobe štúdia na New Yorkskej univerzite Lee Strasberg theatre and film Institute. Počas štúdia dostala ponuku z Miami na hlavnú úlohu v telenovele Pomsta (La Revancha) (2000). Od toho momentu nechala štúdium a presťahovala sa do Miami. Tam sa zoznámila so svojim neskorším snúbencom, ktorý bol z polovice Nemcom, a z polovice Kolumbijcom. S ním odišla do Európy a žila v Nemecku (Kaiserslautern) a Paríži. Po roku sa však rozhodla vrátiť naspäť a so snúbencom sa rozišla.

V roku 2003 prišla telenovela Pasion de Gavilanes (Skrytá vášeň), kde Danna García hrala postavu Normy Elizondo. Danna podpísala zmluvu so spoločnosťou Telemundo do roku 2009. Táto telenovela sa stala svetovým fenoménom, vysielala sa dokonca i v Japonsku. Za ňou nasledovalo promo turné v krajinách ako Španielsko alebo Argentína.

Neskôr hrala hlavné postavy v telenovelách Naučím ťa milovať (Te Voy a Enseñar a Querer) a Corazon partido, nakrúcaná opäť v Mexiku. V roku 2006 si ju kozmetická firma Garnier a Maybelline New York vybrala za svoju hovorkyňu pre hispánsky trh v USA. Danna sa popri tom zúčastnila viacerých kurzov herectva a hereckých techník v Los Angeles. Vyskúšala aj filmové prostredie pri natáčaní The Perfect game, nakoniec však rolu dostala iná herečka.

Ku koncu roka 2007 dostala spolu s jej hereckým kolegom Mariom Cimarrom ponuku znovu tvoriť pár v historickej telenovele La Traición. Po jej skončení si zahrala postavu v kolumbijskej verzii seriálu Tiempo final po boku herca Davida Carradina. V tom čase mala v pláne venovať sa filmu, ale jedna z mexických producentiek si ju opäť vybrala ako protagonistku do telenovely z názvom Un gancho al corazón, v ktorej Danna stvárnila postavu boxerky. Bola to jej prvá komediálna úloha a prvý projekt v mexickej spoločnosti Televisa. Natáčanie sa pretiahlo až do júna 2009, kedy sa Danna vrátila naspäť do Kolumbie, kde natáčala telenovelu Bella Calamidades, na ktorú mala už predtým podpísaný kontrakt. Nakrúcanie sa skončilo v marci 2010 sa skončilo natáčanie, po ktorom nasledoval oddych v podobe promovania telenovely na Cypre spojeného s dovolenkou. Na Cypre si dokonca zahrala malú rolu v jednom gréckom seriáli. Ďalším projektom v roku 2010 bolo pre ňu dabovanie postavy Barbie v animovanom filme Toy Story 3: Príbeh hračiek, a natáčanie pilotu k pripravovanému seriálu Derecho de Sangre v Mexiku. V júli 2010 sa však znovu vrátila k televízii, keď začala natáčať remake čilského seriálu s názvom Alguien te mira, v ktorom bol jej partnerom Christian Meier. Seriál bol natáčaný v Telemundo Studios v Miami.

V marci 2020 potvrdila že sa u nej prejavil vírus COVID - 19.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • V rokoch 2006, 2008 a 2011 bola zaradená do rebríčka Los 50 más Bellos časopisu People en Español.
  • Jej domácim miláčikom je sučka kríženca beagla a pudlíka menom Luna Maria.
  • V Kolumbii je členkou niekoľkých organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom postihnutým vojnou a chudobou.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov Rola
2012 Que bonito amor
2012 Carrusel Maria Cristina
2011 El cielo en tu mirada Angelica
2010/11 Alguien te mira Piedad Estevez
2010 Toy Story 3 španielsky dabing postavy Barbie
2010 Σε Φόντο Κόκκινο grécky seriál
2009/10 Bella Calamidades Dolores "Lola" Carrero
2008 Tiempo Final: Lesbianas Ana
2008/09 Un Gancho al Corazón Valentina "La Monita" Lopéz
2008 La Traición Soledad de Obregón
2007 Decisiones Francisca
2005/06 Corazón partido Aura Echarri
2005 El auténtico Rodrigo Leal hrala samú seba
2004/05 Naučím ťa milovať (Te voy a enseñar a querer) Diana María Rivera
2003/04 Skrytá vášeň (Pasión de Gavilanes) Norma Elizondo Acevedo
2002 Vivir así Lety
2000 Pomsta (La Revancha) Mariana Ruiz
1999 Háblame de Amor Julia/Jimena
1998 Perro Amor Sofía Santana
1996 Al Norte del Corazón Eloísa Treviño
1996 El Día es Hoy Milena
1995 Victoria Victoria
1994 Café con aroma de mujer Marcela Vallejo Cortez
1993 La Otra raya del Tigre Manuela Santacruz
1989 Azúcar Caridad Solaz
1987 Imagínate

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov albumu Vydavateľstvo
1998 Perro Amor Polygram
1995 Cafe Moreno Rodven Records
1994 Momposina Rodven Records

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]