Preskočiť na obsah

David Raziel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
David Raziel
David Raziel
Narodenie19. december 1910
Smarhon, Ruské impérium (dnes Bielorusko)
Úmrtie20. máj 1941 (30 rokov)
Známy vďakajeden zo zakladateľov radikálneho židovského hnutia Irgun
Alma materHebrejská univerzita
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons David Raziel
Razielov hrob na Har Herzl v Jeruzaleme

David Razi'el (hebr. : דוד רזיאל, žil 19. december 1910 – † 20. máj 1941) bol príslušník židovského podzemného hnutia počas Britského mandátu v Palestíne a jeden zo zakladateľov radikálneho židovského hnutia Irgun.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v litovskej časti cárskeho Ruska v meste Smarhon (dnes Hrodnianska oblasť, Bielorusko). Keď mal tri roky, podnikol spoločne s rodinou aliju do Palestíny, vtedy ešte pod osmanskou nadvládou, kde sa jeho otec stal učiteľom hebrejčiny na základnej škole v Tel Avive. Raziel neskôr študoval filozofiu a matematiku na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme a v roku 1929 v reakcii na Hebronský masaker vstúpil do židovskej podzemnej vojenskej organizácie Hagana. Keď v roku 1931 revizionistické sionistické hnutie založilo svoju vlastnú podzemnú vojenskú organizáciu s názvom Irgun, stal sa jedným z jej prvých členov.“[1]

V organizácii sa postupne dostal do veliacich pozícií; v roku 1937 sa stal prvým veliteľom Irgunu v Jeruzalemskom dištrikte a už o rok neskôr sa stal náčelníkom štábu organizácie.[2] Obdobie, v ktorom zastával najvyššiu funkciu, bolo charakteristické násilnosťami proti Arabom, vrátane používania bômb na arabských tržniciach.

V máji 1941 Raziel súhlasil s účasťou na tajnej misii v mene Britskej armády v Iraku.[3] V tomto období totiž Irak sympatizoval s nacistickým Nemeckom a poskytoval aj útočisko jeruzalemskému muftimu Hadž Amínovi al-Husejní, ktorý hitlerovské Nemecko otvorene podporoval. Práve muftiho prítomnosť bola jedným s dôvodov, prečo Raziel súhlasil, pretože dúfal, že mufti padne do zajatia.[3] 17. mája sa spoločne s tromi kolegami, vrátane Jaakova Meridora, vydal na tajnú misiu, už o tri dni však zahynul spoločne s britským dôstojníkom pri nemeckom leteckom nálete.[4] Po jeho smrti sa Meridor vrátil do Palestíny, kde prevzal velenie Irgunu.

Razielove ostatky boli exhumované v roku 1955 a prevezené na Cyprus. V roku 1961 boli znovu exhumované, a následne ich previezli do Jeruzalema, kde boli pochované na národnom cintoríne na Herzlovej hore. Na jeho počesť sú v Izraeli pomenované mnohé ulice, ako aj mošav Ramat Raziel v jeruzalemskom dištrikte v Júdskych horách. Jeho sestra Ester Raziel-Naor sa stala po vzniku Izraela poslankyňou Knesetu za stranu Cherut, ktorú založil Menachem Begin.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. David Raziel [online]. Irgun, [cit. 2010-02-03]. Dostupné online. Archivované 2010-03-27 z originálu. (po anglicky)
  2. BEN-YEHUDA, Nachman. The Masada Myth: Collective Memory And Mythmaking in Israel. Madison : University of Wisconsin Press, 1995. 384 s. Dostupné online. ISBN 978-0299148348. S. 321. (po anglicky)
  3. a b BEN-YEHUDA, Nachman. Political Assassinations By Jews: A Rhetorical Device For Justice. New York : State University of New York Press, 1992. 527 s. Dostupné online. ISBN 978-0791411650. S. 223. (po anglicky)
  4. LAPIDOT, Jehuda. David Raziel [online]. Jewish Virtual Library, [cit. 2010-02-03]. Dostupné online. (po anglicky)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku David Razi'el na českej Wikipédii.