Delfínovec indický

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Delfínovec indický

delfínovec indický
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Platanista gangetica
Synonymá
delfínovec gangský, delfínovec ganžský
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Delfínovec indický alebo delfínovec gangský (staršie delfínovec ganžský; lat. Platanista gangetica) je druh cicavca z čeľade delfínovcovité (Platanistidae).

Vzťah k delfínovcovi menšiemu[upraviť | upraviť zdroj]

Druh delfínovec menší (Platanista minor) bol v roku 1853 opísaný ako poddruh delfínovca gangského (Platanista gangetica minor), ale od roku 1998 sa väčšinou považuje za oddelený druh (R. Reeves and A. A. Chaudhry. Status of the Indus River dolphin, 1998, Oryx 32(1):35-44; Mammal Species of the World 2005), hoci niektorí autori (napríklad (D. W. Rice. Marine Mammals of the World: Systematics and Distribution. 1998) ho naďalej považujú za poddruh. Keď sa delfínovec menší považuje za poddruh, pozostáva druh delfínovec indický teda z dvoch poddruhov:

Tento článok je len o druhu delfínovec indický.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Delfínovec indický sa vyskytuje hlavne v riekach Ganga a Brahmaputra predovšetkým na ich tokoch v Indii, Bangladéši a Nepále.

Opis a spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Delfínovec indický (podobne ako delfínovec menší) má zo všetkých recentných druhov delfínovcov najviac redukovaný zrak, prakticky je slepý. Zakrpatené oko nemá vôbec vytvorenú šošovku a reaguje len na zmenu intenzity svetla. Dorastá do dĺžky 2 - 3 metrov. Sfarbenie tela je tmavo hnedé až čierne, čeľuste má pretiahnuté v akýsi úzky zobák. Živí sa rybami, kôrovcami a mäkkýšmi, ktoré loví pri riečnom dne. Samica je gravidná 350 - 360 dní.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]