Devínska Nová Vec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Devínska Nová Vec
Základné informácie
Pôvod Flag of Slovakia.svg Devínska Nová Ves, Slovensko
Žáner(-re) punk, džez
Pôsobenie 19841986
Členovia skupiny:
Peter Horváth
Pavol Uličný
Dušan Taragel
Milan Srnka
Peter Pišťanek

Devínska Nová Vec bola amatérska punk-jazzová hudobná skupina založená roku 1984 v Devínskej Novej Vsi. Známa bola spočiatku pod pracovným názvom Demolax, neskôr Štekoty a výkriky. Názov Devínska Nová Vec skupina používala asi od roku 1985. Dano Hevi považuje skupinu za „kultovú“.[1]

Zloženie[upraviť | upraviť kód]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

Skupina hrávala výlučne na území Bratislavy, jej verejné vystúpenia by sa dali zrátať na prstoch dvoch rúk. Počas jej existencie spolupracovala s viacerými hosťami - Marian Jaslovský (saxofón), Miro Jaslovský (basová gitara), Tomáš Krnáč (bicie), Juraj Račanský (gitara, tlieskač), Vlado "Jerzy" Jurča (gitara). Roku 1986 sa Devínska Nová Vec rozpadla pre názorové rozpory. Pišťanek s Uličným a Srnkom, plus Ján Barczi (basová gitara) a Ivan Kostka (spev, gitara) zakladajú skupinu Alitet.

V lete 1987, po odchode Barcziho a Kostku, skupina Alitet vystúpila naposledy v amfiteátri na Búdkovej ulici v obsadení Taragel, Srnka, Uličný, Pišťanek plus Boris Ozrutov (trúbka) s repertoárom kapely Devínska Nová Vec.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. HEVI, Dano. Zostal rockerom (2) Peter Pišťanek [online]. rock.cz, 2010-04-29, [cit. 2013-06-16]. Dostupné online. (po česky)